December 5, 2021, 8:47 am

Јенс Столтенберг

Столтенберг ја предупреди Русија: „Упадот во Украина ќе има своја цена“

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, ја предупреди Русија дека секој обид за упад во Украина ќе има своја цена, бидејќи расте загриженоста за руското зголемување на трупите во близина на украинската граница. Украина соопшти дека Москва држи околу 90.000...

Столтенберг: Oднocитe мeѓy HAТO и Русија ce нa нajниcкo нивo

– Мораме да разбереме дека односите меѓу Русија и НАТО се на ниско ниво. Не е било потешко од крајот на Студената војна, рече Столтенберг пред состанокот на министрите за одбрана на НАТО.Столтенберг додаде дека и покрај тешкотиите, важно...

Cтoлтeнбepг зa иcтpaгaтa нa HATO зa нacтaнитe вo Aвганиcтaн

НАТО спроведува сеопфатна истрага за прилините за трагичните настани во Авганситан, вели генералниот секретар на Северноатлантската алијанса Јенс Столтенберг во својата статија со која гостува во саботното издание на германски Die Welt. „Настаните изминатите неколку седмици беа трагични за Авганистанците...

Столтенберг го ocyди тepopистички нaпaд пред аеродромот во Кабул

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг го осуди „ужасниот терористички напад" во областа на аеродромот во Кабул, изразувајќи сочувство до сите погодени и нивните најблиски. – Наш приоритет останува да евакуираме што е можно повеќе луѓе на безбедно, што е...

Cтoлтeнбepг: Bo Кaбyл ce cлyчyвa нajгoлeмaтa eвakyaциja вo иcтopиjaтa

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг во интервју за „Фајненшл тајмс“ изјави дека заканата од терористички напад врз аеродрмот во Кабул се зголемува секој ден. – Од една страна, ние би сакале да имаме што е можно повеќе време за...

Столтенберг изненаден: Не очекувал толку бргу да пaдне Авганистан во рацете на Талибанците

Поради враќањето на талибанците на власт во Авганистан постои закана од меѓународен тероризам изјави денеска генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, додавајќи дека Алијансата „мора да биде будна за да остане во првите редови на борбата против тероризмот “. Тој...

Столтенберг го пречека Заев, вели без неговото визионерство Македонија немаше да биде дел од НАТО

Денеска во Брисел, претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев ја предводи владината делегација составена од министерот за надворешни работи Бујар Османи и министерката за одбрана Радмила Шекеринска, на НАТО Самитот 2021. Македонија за првпат учествува како полноправна членка...

Заев: Денес, по успешниот Самит на НАТО, испраќаме силна и јасна порака, дека заедно сме посилни

Република Македонија за прв пат учествуваше на Самитот на НАТО како 30. полноправна членка на Алијансата. Делегацијата ја предводеше премиерот Зоран Заев, а заедно со него беа министерката за одбрана Радмила Шекеринска и министерот за надворешни работи Бујар Османи. Премиерот...

Гoлeмa пpoмeнa вo HATO пpeд caмитoт

Лидерите на НАТО денеска ќе ја прошират примената на клаузулата за колективна одговорност, односно член 5 од основачкиот договор на НАТО „сите за еден, еден за сите“, така што членките на Алијансата се подготвени да одговорат на вселенските напади,...

Столтенберг: НАТО треба сериозно да го сфати однесувањето на Русија и Белорусија

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, гледа сличности во „моделите на однесување“ на Русија и Белорусија и смета дека Алијансата треба да го сфати ова сериозно и да се прилагоди на новите предизвици. „Забележуваме сличности во однесувањето на Русија и...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Зошто и вакцинираните може да се заразат со вирусот? – Омикрон повеќе ги напаѓа и оние кои веќе прележале ковид

Ризикот од инфекција со корона вирусот постои и покрај тоа што некои од луѓето се вакцинирани, се зависи од...
- Advertisement -spot_img