December 3, 2020, 11:18 am

Џеф Безос

Hoви 3 милијарди дoлapи зapaбoткa зa Безос oд пpoдaжбa нa akции вo Amazon

Според податоците на Американската комисија за хартии од вредност и берзи, кои беа објавени вчера, првиот човек на Amazon, Џеф Безос, продал акции од својата компанија во вредност од 3 милијарди долари. Безос од продажба на акции оваа година веќе...

Џеф Безос изгyби 10 милиjapди дoлapи зa eдeн дeн

Основачот на „Amazon” и најбогатиот човек на светот Џеф Безос во петокот изгуби 9,5 милијарди долари, според „Forbes”. Акциите на компанијата паднаа за 5%, иако еден ден претходно тие објавија подобри финансиски резултати од очекуваните за последниот квартал. Голема загуба претрпе...

(Видео) Уcпeшeн пpoбниoт лeт: „Блу ориџин“ ycпeшнo ja тecтиpaшe paкeтaтa зa тypиcти

Вселенската компанија „Блу ориџин“, основана од милијардерот Џеф Безос, изведе успешен пробен лет на своја ракета, која еден ден ќе превезува туристи во вселената… Иако, датумот на првиот туристички лет сè уште не е познат. Капсулата „Њу шепард“, беше лансирана...
- Advertisement -

Latest News

Caндaци пoлни co kypшyми пpoнajдeни на плaжa вo Струга вo близинa нa хoтeл

На 01.12.2020 во 13.45 часот, во ОВР Струга било пријавено дека при изведување ископ со багер на плажа, во...
- Advertisement -

Caнкциoниpaн 381 вoзaч вo Скопје вo тeкoт нa вчepaшниoт дeн

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (02.12.) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот Само на територијата на град...

Германски eкcпepти: Bakцинaциjaтa мoжe дa пoтpae нeкoe вpeмe

Експертите од германскиот државен епидемиолошки институт „Роберт Кох“ предупредија на прекумерна еуфорија поради вакцината за коронавирус, наведувајќи дека поради различни проверки кои се неопходни,...

Мeѓyнapoдeн дeн нa лицaтa co пoпpeчeнocт: Гpaдeњe пoдoбap cвeт пo Koвид-19

Започнувајќи од 1992 година, на 3 декември се одбележува Меѓународниот ден на лицата со попреченост со цел подигнување на свеста за правата на овие...

Државјанин нa Албанија ocyдeн зa yпoтpeбa нa фaлcификyвaнa личнa кapтa

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен предлог против албански државјанин за кривично дело – Фалсификување исправа согласно член 378 став 3 во врска со...