April 23, 2021, 12:22 pm

Џо Бајден

Oвa дeфинитивнo ќe гo нaлyти Ердоган: Бајден ќe гo пpизнae гeнoцидoт нaд Еpмeнцитe?

Американскиот претседател Џо Бајден формално како чин на геноцид ќе го признае масакрот над Ерменците за кој е одговорно Отоманското царство во текот на Првата светска војна, открија извори на британската новинска агенција „Ројтерс“. Потегот според аналитичарите ќе биде симболичен,...

Курц: Ќe ни бидe чecт дa ja opгaнизиpaмe cpeдбaтa нa Бајден и Путин

За Австрија ќе претставува голема чест доколку претседателите на Русија и Соединетите Американски Држави одлучат да се сретнат во Виена, изјави денеска австрискиот канцелар Себастијан Курц, пренесува агенцијата ТАСС. – Австрија веќе е во контакт со Русија и САД за...

Русија им зaбpaни влeз нa виcoки пpeтcтaвници нa aдминиcтpaциjaтa нa Бајден

Русија воведе забрана за влез на високи претставници на САД. Меѓу нив се и јавниот обвинител Мерик Гарланд и министерот за домашна безбедност Алехандро Мајоркас, соопшти руското Министерство за надворешни работи. Покрај двајцата членови на администрацијата на претседателот Џо Бајден,...

Бајден и Путин би мoжeлe дa ce cpeтнaт лeтocкa вo Европа

Американскиот претседател Џо Бајден објави дека му предложил на неговиот руски колега Владимир Путин да одржат состанок летово во Европа. -Кога разговарав со претседателот Путин, истакнав дека верувам дека директната комуникација помеѓу нас двајца е неопходна за напредок кон поефикасен...

Бајден и Меркел бapaaт oд Русија дa гo нaмaли вoeнoтo пpиcycтвo нa укpaинcкaтa гpaницa

Американскиот претседател Џо Бајден и германската канцеларка Ангела Меркел во вчерашниот телефонски разговор се согласија да побараат од Русија да ги намали воените трупи на украинската граница, каде се зголемени тензиите. Двајцата лидери се согласија да се побара од Русија...

Бајден со притиcok врз Путин, бара средбата да се одржи што побргу

Американскиот претседател Џо Бајден му предложи на рускиот лидер Владимир Путин да се состанат „во следните недели“, рече американскиот државен секретар Ентони Блинкен. „Повеќе би сакале да имаме стабилни и предвидливи односи со Русија. Ова, од друга страна, бара отворени...

Бајден го повика Путин на средба на неутрална територија

Во телефонски разговор со неговиот руски колега Владимир Путин, американскиот претседател Џо Бајден предложи да одржат состанок во трета земја, објави Белата куќа. „Претседателот Бајден ја потврди својата цел: да изгради стабилни и предвидливи односи со Русија во согласност...

Бајден ги ykинa caнкциитe нa Трамп пpoтив Мeѓyнapoдниoт kpивичeн cyд зa вoeни злocтopcтвa вo Авганистан

Бајден ги укина санкциите за судиите и персоналот на Меѓународниот кривичен суд (МКС) во Хаг, што беа воведени од Доналд Трамп. Трамп ги воведе санкциите поради истрагите на МКС за вмешаност на САД во воени злосторства во Авганистан, рече државниот секретар...

(Видео) Повторно ќе настpaдаше: Бајден за малку не се распосла на скалите од претседателскиот авион

Американскиот претседател Џо Бајден за малку повторно да ќе настрадаше на скалите на претседателскиот авион, ама овојпат имаше среќа. Додека се качувал на летот за Питсбург, паѓал дожд, така што во еден момент се зализгал, ама успеал да се одржи...

Бајден го пpeтcтaви плaнoт зa oбнoвyвaњe нa инфpacтpyктypaтa вpeдeн двa билиoни дoлapи

Американскиот претседател Џо Бајден во Питсбург, Пенсилванија, го претстави планот за обновување на инфраструктурата, кој вклучува реконструкција на патишта, мостови, водоводни системи, како и оние за напојување со електрична енергија. Планот го опфаќа и јавниот превоз. Во следните осум години...
- Advertisement -

Latest News

Bo Скопје хocпитaлизиpaни 52 нoви пaциeнти

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализирани 52 нови пациенти поради компликации од корона вирусот....
- Advertisement -