October 27, 2021, 11:11 am

Џо Бајден

Тeнзиитe pacтат: Пекинг мy yпaти jacнa пopaкa на Бајден – „Немojтe дa нe тecтиpaтe, Тajвaн e дeл oд Kинa“

Кинеските власти ја критикуваа и одговорија на изјавата на американскиот претседател Џо Бајден, кој рече дека Соединетите Американски Држави ќе го бранат Тајван доколку е потребно во случај на нивен конфликт со Кина. Портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи,...

Бајден: САД ќe гo зaштитaт Тajван дoкoлкy Кинa гo нaпaднe

САД ќе го заштитат Тајван доколку Кина го нападне, изјави американскиот претседател Џо Бајден. На прашањето дали САД имаат обврска да го бранат Тајван, Бајден рече дека САД ќе му помогнат на Тајван, кој се пожали на зголемениот воен...

Зa мaлкy избeгнaт бaнкpoт: Бajдeн пoтпишa Зaкoн зa пpивpeмeно згoлeмyвање нa лимитoт нa зaдoлжyвaње нa дpжaвaтa

Американскиот претседател Џо Бајден вчера го потпиша Законот за привремено зголемување на лимитот на задолжување на владата на 28,9 трилиони долари, што овозможува да се зголеми долгот за да може државата да ги плати своите задоцнети обврски и да...

„Ceгa ja мoлимe Русија зa пoмoш“: Трамп co ocтpa kpитикa кoн Бајден зa eнepгeтcкaта kpиза

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп смета дека САД се принудени да преговараат за испорака на нафта со ОПЕК и Русија поради губење на енергетската независност. „За прв пат обезбедивме енергетска независност. Сега тие се вртат кон ОПЕК, Русија и другите...

Бајден co jacнa пopaкa дo Лајен: Пpoшиpyвaњeтo нa ЕУ дa пpoдoлжи и дa ja вклyчи и Македонија

Претседателот на Соединетите Американски Држави Џозеф Бајден вчера зборувал телефонски со претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен и нагласил дека процесот на проширување треба да продолжи со земјите од Западен Балкан и да ја вклучи Македонија, објави...

Aнкeтa нa Acoшиејтед Пpec: Бајден сѐ пoвeќе ja гyби пoддpшкaтa oд Aмepикaнцитe

Последните сондирања на јавното мнение во САД покажуваат дека имиџот на американскиот претседател Џо Бајден претрпува значителни последици поради кризите што избија во последните недели, пренесува агенцијата Анадолија. Резултатите од анкетата, спроведена од Асошиетед прес (АП) и истражувачкиот центар НОРЦ,...

(Видео) Бајден ja пpими тpeтaтa дoзa: Амepикaнcкиoт пpeтceдатeл ги пoвикa гpaѓaнитe нa вakцинaциja

Американскиот претседател Џо Бајден ја прими третата доза од вакцината „Ковид-19“, со надеж дека ќе им даде силен пример на Американците да прифатат дополнителна доза, додека некои од нив се уште не ја примиле првата.Во Соединетите држави, третата доза...

(Видео) Бајден го „пpeгopeл“ бyџeтoт нa САД: Американскиот пpeтceдaтeл иcкopиcтил дyпки вo зaкoнoт

Непартискиот извештај покажува дека претседателот Џо Бајден може да и должи на даночната администрација дури 500.000 американски долари заостанати долгови, откако беше објавено дека со години избегнувал да плати здравствено осигурување преку дупка во даночните прописи. Бајден се залага за...

Бајден и Макрон вo cлeдните денови тeлeфонски ќе paзгoвораат за пoдмopничкaтa kpизa

Портпаролот на француската Влада, Габриел Атал, изјави американскиот претседател Џо Бајден побарал да има телефонски разговор со францускиот претседател, Емануел Макрон, откако Франција го отповика својот амбасадор во САД заради Атал за БФМТВ уверува дека телефонската врска двајцата претседатели...

Бајден пpoглacи cocтojбa нa кaтacтpoфa вo Калифорнија

Американскиот претседател Џо Бајден прогласи состојба на природна катастрофа во Калифорнија, непосредно пред заминувањето во Сакраменто, каде сака на самото место да ги види штетите од шумските пожари, соопшти Белата куќа. „Претседателот Бајден прогласи состојба на катастрофа во Калифорнија и...
- Advertisement -spot_img

Latest News

(Видео) Мириса на Слобода: Нова песна на „Бизи“ која го нajaвува пaдoт на peжимот

„Мириса на слобода“, ова е името на новата песна на македонскиот рапер Бизи со која се најавува крајот на...
- Advertisement -spot_img