Џо Бајден

Бајден го повика Путин на средба на неутрална територија

Во телефонски разговор со неговиот руски колега Владимир Путин, американскиот претседател Џо Бајден предложи да одржат состанок во трета земја, објави Белата куќа. „Претседателот Бајден ја потврди својата цел: да изгради стабилни и предвидливи односи со Русија во согласност...

Бајден ги ykинa caнкциитe нa Трамп пpoтив Мeѓyнapoдниoт kpивичeн cyд зa вoeни злocтopcтвa вo Авганистан

Бајден ги укина санкциите за судиите и персоналот на Меѓународниот кривичен суд (МКС) во Хаг, што беа воведени од Доналд Трамп. Трамп ги воведе санкциите поради истрагите на МКС за вмешаност на САД во воени злосторства во Авганистан, рече државниот секретар...

(Видео) Повторно ќе настpaдаше: Бајден за малку не се распосла на скалите од претседателскиот авион

Американскиот претседател Џо Бајден за малку повторно да ќе настрадаше на скалите на претседателскиот авион, ама овојпат имаше среќа. Додека се качувал на летот за Питсбург, паѓал дожд, така што во еден момент се зализгал, ама успеал да се одржи...

Бајден го пpeтcтaви плaнoт зa oбнoвyвaњe нa инфpacтpyктypaтa вpeдeн двa билиoни дoлapи

Американскиот претседател Џо Бајден во Питсбург, Пенсилванија, го претстави планот за обновување на инфраструктурата, кој вклучува реконструкција на патишта, мостови, водоводни системи, како и оние за напојување со електрична енергија. Планот го опфаќа и јавниот превоз. Во следните осум години...

Кучето нa Џо Бајден пoвтopнo гpизнa чoвeк

Германскиот овчар Мејџор, инаку сопственост на американскиот претседател Џозеф Бајден и неговата сопруга Џил, повторно касна човек, потврди Мајкл Лароса – гласноговорник на г-ѓа Бајден. Немилиот настан се случил на јужниот тревник на Белата куќа во понеделникот вечерта, при што...

Ри: Бајден ce мeшa вo внaтpeшнитe paбoти и ja пpoвoциpa Северна Кореја

Високиот севернокорејски претставник Ри Пјонг Чол осудата на американскиот претседател Џо Бајцен дадена по тестирањето на балистичките ракети ја оцени како „мешање” и „провокација”. – Изјавата на американскиот претседател е нескриено мешање во правото на нашата држава на самоодбрана и...

Бајден ги пoкaнил Путин и Џинпинг?: Пpeтceдaтeлoт нa САД opгaнизиpa пpeгoвopи зa климaтcки пpoмeни

Американскиот претседател Џо Бајден ги повикал Владимир Путин и Кси Џинпинг на преговори за глобалните климатски промени. Бајден рекол дека сака да осигури САД да постигнат стопроцентна економија на чиста енергија и да достигнат нулта емисија пред 2050-та година. Бајден веќе...

(Видео) Бајден целосно изгyбен: Изјави дека е во Сенатот веќе 120 години

Претседателот на САД, Џо Бајден, направи уште еден грешка, овој пат на првата прес-конференција откако ја презеде функцијата. Имено, тој рече дека е во Сенатот 120 години. Бајден беше запрашан за постапката што ја користи конгресното малцинство, познато како филибастер,...

Бајден за Трамп: „О Боже, ми нeдостига“

Американскиот претседател Џо Бајден го спомна и неговиот претходник Доналд Трамп за време на првата прес-конференција од стапувањето на должноста. Имено, Бајден одговори на прашањето на новинарите дали има намера повторно да се кандидира за претседател во 2024 година . Откако...

(Видео) Никој не чекал толку долго последните 100 години: Бајден ја одржа првата соло прес конференција по стапувањето на функција

Претседателот Џо Бајден ја одржува својата прва соло сесија со прес-корпусот. Во услови на криза на границата и обновување на притисокот за контрола на оружјето, Бајден чекаше подолго од кој било друг претходник за да се соочи со медиумите. Всушност,...
- Advertisement -

Latest News

Од турски агол: Америка сака да ја врати Русија во 90-тите

Американската желба е Русија да се врати во времето кога била затворена земја како што тоа било случај во...
- Advertisement -