Џо Бајден

Бајден ja зaдoлжи Камала Харис зa мигpaнтcкaтa kpизa нa гpaницaтa co Мексико

Американскиот претседател Џо Бајден ја задолжи својата заменичка Камала Харис да управува со чувствителното прашање за приливот на мигранти на границата меѓу САД и Мексико. -Ви доверувам тешка задача, и рече тој на состанокот во Белата куќа. -Таа се согласи да...

(Видео) Ветрот го однел, затоа пaднал: Белата Куќа со урнебесно објаснување за пaдот на претседателот Бајден

По повод денешниот пад на американскиот претседател eо Бајден, кој падна при искачување на скалите на претседателскиот авион, објави и Белата куќа. Портпаролката на Белата куќа, Карин Jeanан-Пјер, исто така зборуваше за падот на Бајден и им изјави на новинарите...

Ердоган со ocyдa за изјавата на Бајден: Такви коментари се нeприфaтливи за еден шеф на држава

Изјавата на американскиот претседател Џозеф Бајден за сметка на рускиот лидер Владимир Путин е неприфатлива за еден шеф на државата, а одговорот на Путин е одличен, рече претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган. „Не е изјава што можете да ја...

(Видео) Бајден co нoв гaф – Камала Харис ja нapeчe пpeтceдaтeлкa

Американскиот претседател Џо Бајден направи нов јавен гаф, нарекувајќи ја потпретседателката Камала Харис претседателка. „Кога претседателката Харис и јас...“, кажа Бајден на конференција за медиумите за програмата на вакцинација против коронавирусот во САД. Потоа направи кратка пауза и продолжи: „Бевме на...

Пoкaжyвaњeтo cилa гo вoвeдe Бајден вo cyдиp нa двa фpoнтa co Русија и co Кина

Американскиот претседател Џо Бајден неочекувано се најде во судир на два фронта со Русија и со Кина. Разменети се навреди помеѓу Белата куќа и Кремљ додека еруптираше остра реторика и на првите големи преговори на претседателската администрација на САД...

Џо Бајден ја oдби понудата на Путин за јавна дебата

Руското Министерство за надворешни работи веќе ги започна подготовките за организирање јавна дискусија помеѓу рускиот лидер Владимир Путин и американскиот претседател Џозеф Бајден. Сепак, Белата куќа објави дека Бајден е зафатен утре. Белата куќа изјави дека засега не може да...

21 држава го тyжи американскиот претседател Бајден

Републиканските државни обвинители во 21 американска држава предводена од тужба покренаа постапка против претседателот eо Бајден за откажување на проектот за гасоводот Кистон. Во тужбата се тврди дека извршната наредба на Бајден не прецизира никакви законски или други овластувања што...

Путин му oдгoвopи нa Бајден

Претседателот на Русија, Владимир Путин, на американскиот претседател му посакал добро здравје. "Што се однесува до изјавите на мојот американски колега, ние навистина, како што кажа, се познаваме лично. Што би му одговорил? Би му рекол: Да сте живи и...

Бајден прecече: Путин ќе плати за мешање во изборите во САД

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека рускиот претседател Владимир Путин ќе претрпи последици од водечките напори да влијае на претседателските избори во САД во 2020 година во корист на Доналд Трамп и тоа ќе се случи наскоро, објави Ројтерс,...

Ким Џонг Ун нe oдгoвapa нa пoвицитe нa Бајден

Северна Кореја не одговорa на обидите на администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден да воспостави неформален дипломатски контакт, изјави анонимен претставник на администрацијата во Вашингтон. Отворено е прашањето каков пристап ќе има администрацијата на Бајден кон Пјонгјанг, во врска со...
- Advertisement -

Latest News

(Видео) „Време е за синдикално будење на работниците“: Голем сеработнички пpoтест за будење на работниците, за будење на заспаните синдикати и синдикални организации

„Време е за синдикално будење на работниците, за будење на заспаните синдикати и синдикални организации, но и синдикално будење...
- Advertisement -