Архива на ознаки makedonija

БЛОКИPAН ПРИСТАПОТ ДО JAВНИ ИНФOPМАЦИИ: Министepствата и другите дpжaвните институции стануваат сѐ позатвopени за соработка

 • October 14, 2019
 • Коментари
Организациите, новинарите како и граѓанските организации и здруженија кои поднесуваат барања за слободен пристап до информации секојдневно се соочуваат со многу сопки на патот кон добивање на податоци од jaвен карактер, што се во интерес на нивното работење, а со тоа и на македонската јавност. Инститyциите или доцнат со одговори или целосно ги игнорираат поднесените […]

СРЕДА НЕPAБОТЕН ДЕН: Останува уште еден продолжен викенд до крајот на 2019 година

 • October 14, 2019
 • Коментари
После овој продолжен викенд ни остана уште еден споен викенд до крајот на 2019 година, а тој ќе го имаме дури до декември, односно на 8. декември, кога во недела паѓа празникот Св. Климент Охридски, па се преместува за понеделник и со тоа се добива продолжен викенд. Следната недела имаме уште еден плус неpaботен ден. […]

СРЦЕ НА ТЕРЕН: Вака се сака Македонија

 • October 10, 2019
 • Коментари
Фудбалската репрезентација на Македонија ја сподели со фановите победата, успехот и им се заблагодари за добрата игра на играчите и на фејсбук страната: ТРИУМФ ЗА МАКЕДОНИЈА! Македонската 🇲🇰репрезентација славеше со 2:1 против Словенија Каков ден! Момци, ви благодариме!, напишаа од федерацијата. ⚡️🌪⚡️ ТРИУМФ ЗА МАКЕДОНИЈА!Македонската 🇲🇰 репрезентација славеше со 2:1 против Словенија 🇸🇮Каков ден! 🙌 […]

Владата реши нов клинички центар да се гради на територијата на општина Карпош

 • March 28, 2018
 • Коментари
Владата на Република Македонија на вчерашната седница ја разгледа и усвои информацијата за започнување на проектот за изградба на комплекс универзитетски клинички центар на локација во општина Карпош. Министерството за транспорт и врски и соодветните институции и општина Карпош да извршат измени во урбанистичките и катастарските и други планско урбанистичко–проектни документи за 2018 година. Со […]

„ЈУДА ГО ПРЕДАДЕ ИСУС, ТИ ЈА ПРЕДАДЕ МАКЕДОНИЈА„

 • March 16, 2018
 • Коментари
Не стивнуваат реакциите по насилното изгласување на Законот за јазици во Парламентот во Македонија. Зоран Заев, премиерот на Македонија имаше свое видео-обраќање за Законот за јазиците, во кое порача дека е дојдено време за реформи. „Јуда го предаде Исус, ти ја предаде Македонија. Скапо ќе платиш, затоа што го измачуваш народот. Ти доаѓа крајот на […]

Уште еден земјотрес утрово во Македонија

 • October 9, 2017
 • Коментари
Земјотрес од 3,2 степени според Рихтер утрово бил почуствуван во близина на Ресен   Земјотрес од 3,2 степени според Рихтер утрово бил почуствуван во близина на Ресен. Според Европскиот сеизмолошки центар, потресот бил на 5 километри северозападно од Ресен и 4 километри западно од Јанковец на 2 километри длабочина. Утрово во 8.05 часот земјотрес од 2,7 […]

ЗАЕВ -ПРЕМИЕР НА БЕЈЛИ, А НЕ НА НАРОДОТ: Премиер-поразен на изборите и против волјата на граѓаните, избраник и поданик на американскиот амбасадор Бејли

 • June 1, 2017
 • Коментари
Зоран Заев не победи на изборите, стана премиер благодарение на безрезервната поддршка од странски амбасадор, кој го инсталираше за претседател на Владата и покрај изборниот пораз. Дека Заев нема поддршка од народот, се покажа и синоќа кога пред Собранието новата влада ја поздравија едвај 100 луѓе, припадници на „Шарената револуција“. Заев очигледно е во лажен […]

СВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС: ЗАГРИЖЕНОСТ ОД НАТАМОШНА ДЕСТАБИЛИЗАЦИЈА НА ДРЖАВАТА И РЕГИОНОТ!

 • April 29, 2017
 • Коментари
Светскиот Македонски Конгрес (СМК) смета декапрокламација на Талат Џафери за “претседател” на Собранието претставува грубо кршење на Уставот и собранискиот Деловник и обид за државен удар што ја нарушува безбедноста во државата и регионот! На тој начин пратениците извршија кривично дело злоупотреба на службената должност и овластувањата и кривично дело самовластие! СМК изразува жалење заради […]

КОЛУМНА НА МИРКА ВЕЛИНОВСКА: Сега политички фактор е само црвено-жолта Македонија

 • March 17, 2017
 • Коментари
Kога во 2011 година на плоштадот Македонија спонтано излезе едночудо народ за заеднички да се радува на високиот пласман на ракометната, а потоа и на кошаркарската репрезентација, а такви масовки се случуваа и во Македонија, во извештаите на странските амбасади (сосе тајните им служби), како и кај многуте странски новинарски екипи, суштинска беше забелешката за […]

„ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА“ ги повтори барањата: Целосно откажување од Тиранската платформа

 • March 12, 2017
 • Коментари
„Граѓанската иницијатива за Заедничка Македонија“ и денеска продолжи со нивните активности. На рекреативен начин со велосипеди го одбележаа денешниот протестен марш , движејќи се од Градскиот Парк до пред Собрание каде што ги повторија нивните барања, а за од утре најавија продолжување на нивните активности. -Стотина илјади граѓани во текот на минатата недела масовно излегоа […]