sobranie

Апасиев најави пријави за биолошки тepopизам ако дојдат 3apa3eни пратеници на седница

Лидерот на Левица и пратеник, Димитар Апасиев уште вчера по најавата на власта дека ако не се обезбеди кворум за гласање на седниците во Собрание, заразените пратеници од власта ќе дојдат со скафандери, напиша дека во таков случај ќе...

БЛИЗУ 600 ЗАБОЛЕНИ ЗА ЕДЕН ДЕН-состојбата алapмантна: Владата нема мнозиство па ќе бара помош од ВМРО-ДПМНЕ за да се гласа законот за новите pecтриктивни...

Вкупно во болниците во земјава се хоспитализирани 452 пациент. Овој притисок го прави огромниот број новозаболени во земјава, кој создава се поголем и поголем притисок врз болничките капацитети. Само вчера имаше близу 600 новозаболени за едно деноноќие, или прецизно, 594...

KAТИЦА НА ОТЧЕТ:Денеска ќе се разгледува Извештајот на СЈО

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, денеска на комисија ќе го презентира годишниот извештај за работата на Специјалното обвинителство. Седницата за Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците во понеделникот се одложи, пред Јанева да го претстави извештајот, поради координацијата...

ВМРО-ДПМНЕ нема да ги повлече амандманите за Законот за двојазичност

Потврдувам дека ВМРО-ДПМНЕ нема да ги повлече поднесените амандмани. Тоа право ни го дава деловникот на Собранието на Република Македонија, Уставот и непотпишувањето на законот од страна на Претседателот на Република Македонија, рече Дафина Стојаноска член на Извршниот Комите...

ДЕНЕС СОБРАНИЕТО ЌЕ ГО РАТИФИКУВА ДОГОВОРОТ СО БУГАРИЈА: Договорот стапува на сила веднаш

Договорот за добрососедство и соработка помеѓу Македонија и Бугарија денеска ќе се најде пред пратениците во Собрание. Со ратификувањето во Собрание, договорот стапува на сила веднаш. На дневен ред ќе биде и презентирањето на програмата и приоритетите за работата на...

НА ВИДИК НОВО СЦЕНАРИО НА СДС И АЛБАНСКИТЕ ПАРТИИ: Се подготвуваат да избираат незаконски и влада и без мандат од Иванов

Копјата се кршат токму околу јавното откажување од . тиранска платформа, што треба да го направи Заев за да ја добие довербата од претседателот и да му биде доделен мандатот. Од СДСМ, пак, и натаму не се изјаснуваат јасно...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Отворена нова истpaга пpoтив Гугл поради онлајн рекламирање

Антимонополските власти на ЕУ ќе отворат уште еден фронт против „Гугл“, дел од „Алфабет“, со започнување на официјална истрага...
- Advertisement -spot_img