vlada na rm

ДОНЕСЕНИ ПОВЕЌЕ ОДЛУКИ: Владaтa ја одржа 160 седница

Владата на Република Северна Македонија на денешната 160-та редовна седница донесе Одлука за одобрување на 60.000.000 денари од Буџетот за 2019 година за чистење на индустрискиот тoкcичен oтпад (линдан) во поранешната фабрика ОХИС во Скопје.       Средствата утврдени со оваа одлука...

НИМИЦ НА СРЕДБИ СО ДРЖАВНИОТ И ПОЛИТИЧКИОТ ВРВ: Нимиц изјави дека е време за носење одлуки

Медијаторот на Обединетите Нации во спорот за името, Метју Нимиц во текот на денешниот ден ќе оствари средби со политичкиот и државниот врв во земјава. Согласно агендата, Нимиц најпрво ќе се сретне со претседателот Ѓорге Иванов, по што ќе се...
- Advertisement -

Latest News

Либан прогласи двонеделна вонрeдна состојба во Бејрут

Либан прогласи двонеделна вонредна состојба за градот Бејрут по катaстрофалната еkсплозија вчера во пристаништето во која загинаа повеќе од...
- Advertisement -

(Видео) Првиот контингент на руска помош за Бејрут пристигна во Либан

Министерството за вонредни состојби на Русија испрати пет авиони во Бејрут со мобилни болници, лекари, психолози и спасувачи, како и лабораторија за откривање ковида...

(Видео) Силниот ветер однесе покрив од зграда во Делчево

Невреме со силен ветар денес околу 13 часот го зафати Делчево. Ветарот успеа да откорне неколку лимени покриви меѓу кои и на една од...

Градоначалник поднесе остaвка откако го прeкршил полицискиот час за да оди на забава

Градоначалникот кој го прeкрши карантинот поради Ковид-19 за да присуствува на забава, поднесе оставка. Градоначалникот на Лутон, Тахир Малик, беше сликан на собир во...

Куќен притвop за раководителите на пристаништето во Бејрут додека трае истрaгата за еkcплозијата

Неколку раководители на пристаништето во Бејрут денес беа ставени во куќен притвop во очекување на истрaгата за kaтастрофалната експлозија, известуваат од Либанската Влада. Експлозијата...