Toyota paзвивa вoзилa за иcтpaжyвaњe на мeceчинaтa – Lunar Cruiser

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Најголемиот јапонски производител на автомобили Toyota заедно со јапонската аеронаутичка и вселенска истражувачка агенција JAXA објавија дека работат на возило за истражување на месечината.

Истото возило го носи називот Lunar Cruiser и е плод на долгогодишната заедничка соработка.

Станува збор за електрично возило со водородни горивни ќелии и погон на сите шест точки. Работен е по примерот на Land Cruiser па оттука и називот Lunar Cruiser.

Инаку Toyota и JAXA годинава, на 13 јули потпишаа и договор за заедничко истражување на месечината, па така, овој јапонски производител на автомобили ќе биде првата компанија од автомобилскиот сектор кој ќе ја истражува месечината.

Latest News

Царовска: Ниe имaмe oбвpcкa дa им cлyжимe нa гpaѓaнитe штo нe избpaa

Ние имаме обврска да им служиме на граѓаните што не избраа, секој ден подобро и затоа во сите сектори...

More Articles Like This