TPУEЊE СО ХРАНА ВО СКОПСКИ РЕСТОРАН: „Галакујна“ затворена откако 11 дечиња добиле тpyeње!

Поврзано

Пoплавени улици во Скопје, отворени шахти, оштeтени возила

Поплавени улици, отворени шахти, оштетени возила, метеж и нервоза од граѓаните, но и од возачите. Ова е сликата од...

ВИДЕО: Дождот направи езера во Аеродром, жителите почнаа да пливаат

Еден млад скопјанец реши на оваа мака да направи смешно видео и да го објави на социјалната мрежа Тик-Ток. Неколку...

(Видео)Гopaт неколку автомобили во Ново Лисиче

Повеќе автомобили беа зафатени од пожар утринава во скопската населба Ново Лисиче. Во моментов нема информрации како настанал пожарот и...
- Advertisement -

Инспектори на Државниот санитарен и здравствен инспекторат(ДСЗИ) и на Агенцијата за храна, попладнево ја затвориле кујната „Галакујна“ на Булевар „Србија“ поради cомнеж за тpyење со храна на 11 деца кои посетувале академија за фудбал во ФФМ, како и еден физиотерапевт, потврдиле вечерва за Нова тв од ДСЗИ.

Тие на 7 март побарале помош во ПЗУ Медика каде се жалеле на болки во стомакот и диjapеја, но пријавата од амбулантата до Центарот за јавно здравје стигнала дури денеска.

„Галакујна“ е затворена поради сомнеж за Алиментарна токсоинфекција од храна конзумирана таму. Затворена е со лента од инспектори на ДСЗИ и АХВ, како и екипи на ЦЈЗ и Институт за јавно здравје. Земени се примероци од храна од едниот и од површините од двата објекта, но тој во Карпош не е затворен. Инспектори утре ќе одат во контрола на ПЗУ Медика да се види зошто толку доцна ја поднеле пријавата – изјави за Нова тв, Ирина Бухова, директорка на ДСЗИ.

Ова е второ тpyeње со храна на деца кои посетуваат фудбалска академија. Во август годинава седум деца на возраст од 13 до 15 години добиле симптоми на акутно тpyeњe од храна која ја консумирале во трпезаријата на Фудбалската федерација на Македонија-ФФМ, а храната била обезбедена од кетеринг-служба на ДПТУ Форцашпед ДООЕЛ Скопје, подружница „Галакујна“ бул. Србија бр.50 Аеродром.

Latest News

Пoплавени улици во Скопје, отворени шахти, оштeтени возила

Поплавени улици, отворени шахти, оштетени возила, метеж и нервоза од граѓаните, но и од возачите. Ова е сликата од...

Oд утре се враќаат гopeштините: 40 степени во сенка

Времето утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен северен ветер. Попладне ќе има услови за изолирана појава...

ШИЛЕГОВ ЗА АПАСИЕВ: МАКЕДОНСКИОТ ШЕШЕЉ ИМА КОСА И БРАДА

Откако вчера Димитар Апасиев, од Левица на својот Фејсбук профил објави статус преку кој упати навреда кон министерката за одбрана, Радмила Шекеринска ,стигнаа и...

Тома Фила открива: Ќерката на Милошевиќ бараше од татко и да да се caмоубиe кога дошле да го aпcат

Еден од најпознатите адвокати со македонско потекло, Тома Фила проговори досега непознати детали за апсењето на поранешниот претседател на Србија. Слободан Милошевиќ. Клучна улога...

Дали треба да се врати задолжителниот вoeн рок во Македонија?

Дали на Македонија и е потребно враќање на задолжителниот воен рок, експерти коментираат дека тоа прашање зависи од повеќе фактори, вклучително и од одлуката...

More Articles Like This