January 22, 2021, 4:42 am

Xаос во Мадрид, здравствените работници на улица поради пpoблемите во здравството

Поврзано

Лидерите на ЕУ донесоа одлука за воведување на стpoги рecтрикции за пaтувањата

Лидерите на ЕУ заклучиле на вечерашниот состанок посветен на пандемијата на ковид-19 дека внатрешните и надворешните граници на ЕУ...

Унгарија прва во ЕУ ја одобри руската вакцина

Унгарија е првата држава од Европската унија која ја одобри руската вакцина против Ковид-19. Освен „Спутник V“ ја одобри и...

Кина му подари на Пакистан пола милион вакцини

Кина на Пакистан ќе му подари 500.000 дози од вакцината Синофрам против Ковид-19, соопшти пакистанското Министерство за надворешни работи. Пакистанскиот...
- Advertisement -

Во Мадрид денеска протестираа лекарите и медицинските сестри заради, како што наведоа,  намалувањето на медицинските услуги и затоа што властите ги оставија сами да се борат против коронавирусот.

Околу 4.000 медицински работници излегоа на улиците на шпанскиот главен град, што е најтешко погоден од пандемијата, извикувајќи „помалку знамиња, повеќе медицински сестри”.

Лусија Тиелвез (65), помошна здравствена работничка, изјави дека шпанската Влада „го дели здравството”, пренесоа британските медиуми.

-Во приватните компании, здравството е бизнис. Во  државните здравствени установи може да дојде секој. Значи, онаму каде што здравството е бизнис, ако немате пари, не добивате услуга, рече таа, без да прецизира во која смисла се намалени здравствените услуги.

Шпанската Влада негираше дека има намалување на медицинските услуги. Премиерот Педро Санчез излезе со апел до граѓаните да избегнуваат големи семејни собири за Божиќ, со цел да се спречи зголемувањето на бројот на заболени од коронавирус.

Latest News

Миленко за Мериот: Who the f()ck are you?

Долго време пред избори мојата стратегија за последните избори беше да победи ВМРО-ДПМНЕ, прво нека победи вели Миленко Неделковски...

More Articles Like This