October 20, 2020, 3:58 pm

XABАРИЈАТА СЕ KPИЕЛА ТРИ ДЕНА: Јани Макрадули бега од медиумите, постои cтpaв од потенцијалната еколошка катacтpoфа

Поврзано

Штипското Инфekтивно оддeление прeполно, пациeнтите се прeпраќаат во кочанската бoлница

Инфeктивното одделение во штипската Клиничka болницa е исполнето до последниот кревет. Директорот на Клиничкa болница – Штип, Ален Ѓеорѓијев...

Лeгeндa: Бepберот Aли пpoдаде БMB X5 зa дa им кyпи xpaна нa глaднитe

Приказната на Февзи Али, Турчин што живее во Македонија, а работел во Виена, ги спојува трагедијата и среќата во...

Владата ycвои нови мepки: Еве за што станува збор

Сите економски субјекти ќе затвораат во 23 часот, одлучи Владата на денешната седница на која беа прифатени предлозите на...
- Advertisement -

Пред малку од дворот на фабриката Охис си заминаа припадниците на АРМ од единицата НХВО, а пред нив замина и камион кој што превезуваше метален контејнер за кој се уште не е познато  што содржи. 

Неофицијално во дворот на фабриката дошло до хемиска реакција помеѓу метилакрилат мономер и вода за време на чистењето на една од цистерните во која што бил складиран токсичната материја. Од локалните жители дознаваме дека ова е трет ден како во фабриката се врши чистење на истекнувањето на оваа хемиска материја, но јавноста и медиумите дури денес дознаа за хаваријата.

Обидот да се заташка хемиска хаварија, која што би можела да предизвика ризик по здравјето и животот на граѓаните на цело Скопје е во најмала рака неморално и монструозно. Во меѓувреме се обидовме да го контактираме и заменик министерот за животна средина, Јани Макрадули кој три пати ги одби нашите повици.

За хаваријата се уште нема официјален став од Владата и надлежното министертство за животна средина иако помеѓу граѓаните постои страв од потенцијалната еколошка катастрофа.

 

А.Митовски

 

 

 

 

Latest News

Штипското Инфekтивно оддeление прeполно, пациeнтите се прeпраќаат во кочанската бoлница

Инфeктивното одделение во штипската Клиничka болницa е исполнето до последниот кревет. Директорот на Клиничкa болница – Штип, Ален Ѓеорѓијев...

Словенија испраќа војcка на границата со Хрватска

Истарскиот дневен весник „Глас Истре“ тврди дека словенечката влада не се откажува од предлогот за ангажирање apмија на границата со Хрватска, а доколку помине...

Повpeдено едно лице во cyдир со возило на МВР

Во сообраќајка помеѓу полициски возило и патничко возило повpeдено е едно лице во Скопје. „На 19.10.2020 во 13.15 часот било пријавено дека во Скопје, на...

Пykaње во Шутка: Три лица нaпaднaле тинејџер, па извадиле пиштoл и пykaле

На 19.10.2020 во 19:12 часот било пријaвено дека во Скопје, на подрачјето на Шуто Оризари, А.М.(19) од Скопје, поради нeдоразбирање во сообраќајот, бил физички...

Хaос во Албанија: Посетата на Дендиас прeдизвика големи протecти и cyдири со полицијата

Шефот на грчката дипломатија, Никос Дендиас, кој допатува во посета на Тирана, беше пречекан со пpoтeст пред албанското Министертвото за Европа и надворешни работи. Пpoтестот,...

More Articles Like This