September 26, 2020, 8:22 am

Xaoc во Белорусија по изборите , во Минск пpoтести и ekcплозии (ВИДЕО)

Поврзано

Франција ја надмина бројката од 500 000 зaболени од коpoнавирус

Франција додаде 15.797 нови случаи со Ковид-19 во текот на изминатите 24 часа, со тоа вкупниот број на случаи...

Британското cyдство објави кога ќе донесе одлука за еkстрaдиција на Џулијан Асанж

Британското cyдство ќе донесе одлука за еkстрадиција на Џулијан Асанж по претседателските избори во САД на 3 ноември, изјави...

(Видео) Се урна вoeн авион во Украина, зaгинaa 20 лица

Вoeниот авион АН-26 се ypна недалеку од градот Чугуев во регионот Карков, јавува локалната агенција Депо Карков, повикувајќи се...
- Advertisement -

Судири меѓу белоруската полиција и демонстрантите вчеравечер во Минск и Брест, по објавувањето на излезните анкети на претседателските избори.

Долгогодишниот претседател на Белорусија, Александар Лукашенко, се избори за шестиот мандат, и покрај зголеменото незадоволство на граѓаните поради неговото авторитарно владеење и негирањето на значењето на епидемијата на коронавирусот.

Околу 1.000 демонстранти се собраа вчерравечер во близина на обелискот во чест на Минск како „херојски град“ во Втората светска војна.

Полицијата жестоко се судри со нив, тепајќи некои со палки, а подоцна користела и шок-бомби за да ги растера.

Според некои извештаи , сеслушале и експлозии во центарот на Минск, а можело да се види облак од чад.

Медиумите наведоа дека полицијата во Брест фрлила солзавец кон демонстрантите.

Тројца новинари од независната руска телевизија биле претходно уапсени, откако интервјуирале лице од опозицијата.

Лукашенко вети дека ќе го задуши секој протест.

Иако прелиминарните резултати од изборите не се очекуваат пред понеделник, државната изборна комисија пред затворањето на изборите објави дека Лукашенко освоил 82 проценти од гласовите во болниците и центрите за рехабилитација во пет од шесте региони.

Светлана Тихановскаја, единствениот противкандидат , по апсењето на тројвжцата сериозни ривали во текот на кампањата , вчеравечер рече дека мнозинството граѓани биле со неа и ги отфрлила резултатите засновани врз излезните анкети, според кои таа освоила 6,8 проценти од гласовите, а Лукашенко 79,7 проценти.

Latest News

Ова кога треба да расчистиш низ дома, па ти помага татко ти

Ова кога треба да расчистиш низ дома, па ти помага татко ти

Дpвoкpaдцитe штo ги нaпaднaa пoлицajците билe cтpaв и тpeпeт во ceлoтo Степанци

Дрвокрадци нападнаа петмина полицајци од кои двајца се со потешки повреди, завчера во селото Степанци. Жителите на селото сведочат дека ова не е прв...

Cилнa cлoвeнeчкa пoддpшкa за пpвaтa Меѓувлaдинa кoнфepeнциja, дpжaвниoт вpв yвepeн дeкa кoмпpoмиcoт e мoжeн

Силна словенечка поддршка за одржување на првата Меѓувладина конференција, која означува старт на пристапните преговори за Македонија со ЕУ до крајот на годинава вчера...

(Фото) Aлapмoт е вклyчeн: Јa cнeмyвa вoдaтa, ce гpижи ли нeкoj зa eзeрaтa?

Алармантна е состојбата со езерата во Македонија. Водата од ден на ден се повеќе ја снемува, тоа може да се види и со голо...

Трудница го спасила сопругот кого го нападнала ајкула

Неверојатната приказна за херојството на една жена го одзема здивот – бремена жена храбро скокна во вода за да го одбрани сопругот од ајкула. Кога...

More Articles Like This