October 21, 2021, 1:12 pm

Xaoc на Уpгeнтeн, стотина лица влетале на Kлиниka за да бараат peaнимиpaњe на yбиeниот во пpecтpeлkaтa во Бутел

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Преку 200 лица упаднале вечерва на Ургентниот центар, откако таму било донесено безживотното тело на убиениот Камбер Идризи, кој загина во престрелка која се случи вечерта на 12 мај во населбата Бутел 2.

Пријатели, роднини и познаници упадналее во Ургентниот центар со оружје, се заканувале на персоналот во болницата и го демолирале Ургентниот центар барајќи од докторите да го реанимираат загинатиот Идризи. Присутните се заканувале и со оружје на персоналот во Ургентниот центар.

За среќа, на помош на лекарите набрзо пристигнале припадници на ЕБР но и Армијата која го обезбедува ковид центарот.

Пред Ургентниот центар се уште има голема група на луѓе, но и силно полициско присуство.

Неофицијално, убиениот Камбер Идризи имал преку десетина прострелни рани, од кои најмалку две во главата, вратот, левата града, шаката и коленото.

Од болницата 8-Септември на КАРИЛ е префрлен и вториот настрадан во престрелката, Егрин И. кој имал неколку прострелни рани во вратот и рамото. Во моментов се наоѓа во индуцирана кома.

Престрелката се случи во населбата Бутел 2, на паркингот во блокот на т.н социјални згради. Најмалку две лица се забележани како излегуваат од возило „Голф“ и со две автоматски пушки стрелаат кон сега починатиот и повредениот.

Во непосредна близина на местото на престрелката има и детско игралиште, но за среќа никој друг не бил повреден во моментот на престрелката.

Полицијата трага по сторителите.

Камбер Идризи беше добро познат припадник на скопското подземје, советник на градоначалникот на општина Бутел Велимир Смилевски, и пријател на потпретседателот на СДСМ Мухамед Зекири.

Latest News

Koмиcиjaтa за зapaзни бoлecти ќe диcкyтиpa зa мepкaта за нeoпхoднocт да ce пpимaт двe дoзи вakцини пpoтив Koвид-19

Мерките за заштита од Ковид-19 никогаш не биле носени од какви било политички одлуки од почетокот на кризата, од...

More Articles Like This