XAOC BO ЗДPABCTBOTО: Се појави Xeпатит Ц на штипска opтопедија

Поврзано

Детален преглед – По колку зaрaзeни со кoрoнaвиpyc има во секоја скопска општина?

Во Скопје со коронавирус од почетокот на пандемијата се заразиле 3208 граѓани, а во моментив се активни 2010. Активни случаи...

Бескомпромисна бopбa пpoтив изборни нeрeгулaрноcти

Министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев денеска ги посети единиците за внатрешни работи Ѓорче Петров и Чаир, при што...

Здравството кoлaбиpaшe, кoрoнaвиpycот кocи низ Македонија – 173 нoвoзaрaзeни и 15 пoчинaти лицa во изминатото деноноќие

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1653 тестирања, а регистрирани се 173 нови случаи...

Изворот на Хепатит Ц од кој се заразени 13 поранешни пациенти на штипска Ортопедија не може да се открие и покрај низата на вонредни контроли и надзори од страна на Институтот за јавне здравје и Државниот санитарен и здравствен инспекторат, покажа извештајот, којшто го доби штипска Клиничка болница. Покрај сетот на мерки кои ги презеде болницата по појавата на овој вирус инспекторите и епидемиолозите им сугерирале на дополнителни, помали мерки, пренесува Телма.

Дополнителни анализи на 13 пациенти се прават и во лабароторијата на МАНУ, каде што точно треба да се утврди дали тие се носители на овој вирус и на кој тип. Веднаш по првите случаи од 1 септември се воведени скрининг тестови пред оперативните зафати. При што од направени анализи на над 100 пациенти откриено е дека осумина жолтицата ја имале уште пред да дојдат во болницата, шестмина се со типот Б, а двајца со Ц.

Актуелно

МИХАИЛОВ ДО СДСМ : Господо од СДС, Вашите 5 минути поминаа, доаѓа правдата во Македонија!

После вчерашните обвинувања од страна на Кире Михаилов, партиски активист и член на ВМРО ДПМНЕ дека против него се...

Преговори нема ни годинава, Германија се пишмани

Германија, која од денеска го презема ротирачкото шестомесечно претседавање со Европската унија од Хрватска, не може да вети почеток на преговорите за членство со...

(Видео) Заев да каже за што ги пoтpoшил парите од Дака и дали го полни пpaвоcудcтвoто со негови луѓе за да бeгa од пpaвдaтa

Зоран Заев вчера призна дека се сретнал со српскиот бизнисмен кој го слушнавме како кажува дека му дал 300.000 евра. Заев мора да собере...

(Видео) Повторно дpaма во cyдницата, Боки 13 обвинyвa за намecтено cyдење

Денес во Кривичниот суд треба да започне судењето за „Меѓународен сојуз“, а на обвинителна клупа седат пратеничката Фросина Ременски и Бојан Јовановски. Овој предмет ќе...

Почнува пријавувањето за гласање на лицaтa со Koвид-19, во caмoизoлaција, бoлни, нeмoќни и хpoничнo бoлнитe

Почнува пријавувањето до Општинските изборни комисии на лицата со Ковид-19 и во самоизолација, на болните, немоќните и хронично болните за гласањето на предвремените парламентарни...

Повеќе вести