Објавено на:

You Tube ги блокира сите руски канали – Причина воената операција во Украина

t

YouTube, во сопственост на матичната компанија на Google Alphabet, во петокот објави дека ќе го блокира пристапот до каналите на „руските државни медиуми“ ширум светот и ќе ја блокира целата монетизација на својата платформа во Русија, наведувајќи го како причина конфликтот во Украина.


Платформата за споделување видеа сака да ја отстрани содржината што „негира, минимизира или тривијализира добро документирани насилни настани“, бидејќи тоа е спротивно на неговите Упатства за заедницата, се вели во соопштението на YouTube во петокот, особено осврнувајќи се на содржината „за инвазијата на Русија во Украина што прекршува оваа политика“.

Откако ги блокираше RT и Sputnik во Европската унија – на барање на владите на ЕУ – на 1 март, YouTube во петокот објави дека ја проширува оваа цензура на целата планета и ги вклучува сите канали „поврзани со руските државно финансирани медиуми“.

Промената е „ефективна веднаш“, рече YouTube, додавајќи дека на неговите системи може да им треба малку време за да ја обработат.

Рекламите на YouTube веќе се „паузирани“ во Русија, но платформата сега го проширува ова на „сите начини за монетизација на нашата платформа“ во земјата, веројатно влијаејќи и на супер-разговорите и спонзорствата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Најмалку пет цивили загинаа, а 12 се…

Најмалку пет цивили загинаа, а 12 се…

Ковид амнестија: Во Русија нема да се…

Московските власти ќе престанат да бараат исплата…

(Видео) “Слава на Русија”: Заробени украински војници…

На социјалните мрежи се појави видео од…

Венецуелски пратеник: Европа не може да ги…

Европа нема да може да ја замени…

Италија предлага “Киев да се седне на…

Италија, Унгарија и Кипар предлагаат последното коминике…