Објавено на:

Абазовиќ ја прифати поканата на Зеленски да го посети Киев

t

Црногорскиот премиер Дритан Абазовиќ ја прифати поканата на украинскиот претседател Володимир Зеленски да го посети Киев.

Кабинетот на премиерот на Црна Гора соопшти дека Абазовиќ, како што најави, ќе ја отпочне идејата за заедничка посета на Киев на премиерот од Западен Балкан, особено од земјите на НАТО во регионот, со цел да се „испрати посилна и поуникатна порака за поддршка од Западен Балкан” интегритет на Украина”.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски: Не смееме да дозволиме непријателот да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика Украинците…

Русите влегоа во Авдеевка од нов правец,…

Руските трупи влегле во Авдеевка од нов…

Германската буџетска криза нема да пречи на…

И покрај буџетската криза со која се…

Зеленска: Ве молам не ја запирајте помошта

Украинската прва дама, Олена Зеленска во интервју…

Бугарскиот парламент контра Радев: Оружје во Украина…

Бугарскиот парламент го отфрли ветото што претседателот…