Објавено на:

Австралискиот премиер yдpи по Ѓоковиќ: Моpa да се зaштити резултатот од нашето жpтвyвaњe

t

Австралискиот премиер Скот Морисон ги коментираше последните случувања во врска со Новак Ѓоковиќ, откако австралискиот министер за имиграција Алекс Хок го искористи своето дискреционо право и му ја поништи визата на најдобриот светски тенисер.

„Разбирам дека по внимателно разгледување, визата на Ѓоковиќ беше укината врз основа на заштитата на јавното здравје и добриот ред“, рече Морисон.

„Австралијците претрпеа многу жртви за време на оваа пандемија и со право очекуваат дека резултатите од нивното жртвување ќе бидат заштитени. Тоа го направи министерот со преземањето на оваа акција“, изјави австралискиот премиер, цитиран од Би-Би-Си.

Ѓоковиќ има право на жалба на одлуката, а постои можност неговите адвокати да побараат скратено рочиште за постапката да биде завршена до недела, со оглед на тоа што Австралија опен започнува во понеделник на 17 јануари. Портпаролот на Федералниот окружен суд вели дека тие се „во приправност“ во случај на правно оспорување на одлуката, но дека досега не е поднесена жалба.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Премиер Албанец ќе ги теши незадоволните во…

На многу коментираната средба на раководството на…

Важна вест од Германската амбасада за сите…

Нова регистрација за термин. Ако сакате да…

Демонстрантите упаднаа во канцеларијата на премиерот: Хаосот…

Демонстрантите денеска упаднаа во канцеларијата на премиерот…

Украина воведе визен режим за руските државјани

Украина воведе визи за граѓаните на Русија…

Директори и членови на УО земале поголеми…

Премиерот Димитар Ковачевски, говорејќи за потребата од реформа…