Австралија потврди рекорден број на дневни инфекции со коронавирус

t

Австралија ќе продолжи да ја отвора својата економија и покрај рекордниот број на нови случаи на инфекција со коронавирус.

Рекорден број на новозаразени денеска се регистрирани во државите Викторија, Квинсленд, Јужна Австралија и Тасманија. Во државата Нов Јужен Велс, бројот на нови инфекции изнесува 20.794, што е помалку од рекордниот број од 22.577 потврдени во саботата.

На национално ниво, бројот на новозаразени е 37.150 во изминатите 24 часа, што е најголем број од почетокот на пандемијата.

– Треба да престанеме да размислуваме за бројот на нови инфекции, туку да мислиме за тоа колку е сериозна болеста, да живееме со вирусот, да го држиме сопственото здравје под контрола и да се погрижиме да внимаваме на симптомите и да продолжиме да ја отвораме нашата економија, изјави австралискиот премиер Скот Морисон.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Тинејџерка избодела соученик во училиште во Перт

15-годишно девојче е обвинето дека избодело 16-годишно…

Студија: Карантините за време на Ковид-19 предизвикаа…

Дури и по завршувањето на карантините, забрзаното…

Австралија им се извини на жртвите од…

Скандалот со талидомид е „едно од најтемните…

Ди Цајт: Победа на Русија ќе значи…

Русија не треба да ја добие војната…

Големи загуби за Фајзер откако “Ковид-лековите” ја…

Фајзер во вторникот објави поголема од очекуваната…