Објавено на:

Австрискиот канцелар за членството на Украина во ЕУ: Пристапувањето е бескрајно долг процес

t

Прашањето за евентуалниот пристап на Украина во ЕУ сега не е соодветен начин за постигнување на поставените цели, тоа е бескрајно долг и сложен процес, изјави австрискиот канцелар.

„Можам да разберам емотивни причини и желби. Но, прашањето за влез во ЕУ – сега не е соодветно средство за да се постигне она што го правиме, а тоа е да се постигне солидарност и партнерство со Украина на небирократски и едноставен начин. Пристапните преговори се бескрајно долг и сложен процес, во кој учествуваат многу земји, како што е Балканот. Ставот на Австрија е следниов: прашањето за можното приклучување е многу сложено, членките сме 27, ќе има различни ставови“, изјави Карл Нехамер.

Оваа изјава следува откако вчера Зеленски го потпиша барањето за членство во ЕУ, а денес говореше во Европскиот парламент.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Орбан: И Трамп и Фицо беа нападнати…

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека поранешниот…

Извлечено телото на давеникот од Дојранско Езеро

Денеска во раните утрински часови тим од…

Драма во целиот свет: Microsoft со глобален…

Компаниите во светот се соочуваат со проблеми…

(Видео) Фатен крадец во скопската Чаршија

Деновиве во скопската чаршија се случиле неколку…

Целосно е изгаснат пожарот на Пелистер

Пожарот кај Битола на Пелистер е целосно…