Објавено на:

Автомобилот пpeполовен: Три млади момчиња зaгинaa во тешкa сообраќајна нecреќа во Хрватска

t

Страшна трагедија го зави во црно островот Корчула. Во неделата вечерта тројца млади момчиња загинаа во сообраќајна несреќа на патот меѓу Блато и Вела Лука. Најмладиот од нив имал 19 години.

Како што дознава 24сата.хр, тие удриле во бор, а од силината на ударот автомобилот се преполовил.

Автомобилот го управувал 19-годишник, а во возилото како сопатници се наоѓале уште две млади момчиња на возраст од 22 и 24 години.

Тројцата загинати се од Смоквица, двајца биле пожарникари, еден играл во фудбалскиот клуб Јадран Смоквица, и сите биле членови на Здружението на витези на Кумпанџи во родниот град. Најмладиот работел како автомеханичар во работилница во местото, 22-годишниот учел во Дубровник, додека најстариот од нив бил морнар.

– Можам само да кажам дека сите тројца беа прекрасни момци. Ова е голема тага за нашето место. Ќе прогласиме седумдневна жалост – ни изјави градоначалникот на Смоквица, Кузма Томашиќ. Знамињата ќе бидат на половина копје, откажани се сите јавни и социјални настани.

Повредените млади момчиња биле излезени да се забавуваат. По затворањето на локалот во Блато на полноќ, решиле да се упатат кон Вела Лука. Станува збор за група од 10-тина, кои со три автомобили тргнале кон дестинацијата. Младиот возач, кој само лани добил возачка дозвола, поради пребрзо возење изгубил контрола над возилото и удрил во дрво. На патот немало траги на кочење.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Хрватска ќе обучува украински војници: Резников му…

Украинскиот министер за одбрана Олексиј Резников на…

(Видео) УШТЕ ЕДНА ТРАГЕДИЈА: Руски борбен авион…

Во Иркутск авионот Су-30 се урна врз…

Хорор во САД: Авион удри во зграда,…

Мал авион се урна во американската сојузна…

Загреб на нозе: Дојави за поставени бомби…

Полициски службеници од Загреб извршија увид во…

Ги “пееле” – Премиерот контра претседателот: Во…

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ денеска рече дека Хрватска ќе…