АКО ВМРО-ДПМНЕ НЕ НАЈДЕ СИЛИ, ВО ПАРТИЈАТА ЌЕ СЕ НАЈДАТ ЛУЃЕ: Лога вели дека Преамбулата е приоритет на уставните измени

t

Министерот за правда Кренар Лога во неделното интервју за Радио Слободна Европа вели дека Преамбулата останува да биде приоритет на работната група која ќе ги подготвува уставните измени и очекува предлогот да помине во Собрание.

– Мене ми е жал што ВМРО-ДПМНЕ не е дел од оваа група. Јас ги повикувам уште еднаш да бидат дел од успехот на патот кон европска иднина на Македонија и верувам дека овие се храбри луѓе кои што прифатија да бидат дел од оваа работна група. Тоа се извонредни луѓе бидејќи, во вистинскиот момент најдоа време иако знаеја дека ќе бидат оцрнети од дел од јавноста да го дадат својот придонес за ние да станеме дел од фамилијата на ЕУ. И верувам дека со нив ќе имаме успешна приказна која треба на јавноста да и ја прикажеме пред да ја усвоиме во Собрание. Ние го имаме делот на изготвување, а предлагач ќе биде Владата и во тој дел ние нашата работа за кратко време ќе ја преставиме пред вас – рече Лога.

Министерот за правда смета дека во неколку изјави ВМРО-ДПМНЕ има дадено простор дека ќе ги поддржи уставните измени, и тоа најмалку двапати.

– Нивниот лидер еднаш рече дека бара цврсти гаранции од ЕУ, па кажа дека ќе имаат позитивен став ако имаме формулација како во Хрватска. Така да, ако ВМРО-ДПМНЕ не најде сила како една од најголемите политички партии, внатре во ВМРО-ДПМНЕ ќе се најдат вистинските луѓе кои знаат да ја препознаат иднината на државата, дека нема друг пат, бидејќи ова што се бара и очекува од нас мора да се исполни –потенцира Лога.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Обвинение за 12 лица за бесправно градење…

Основното јавно обвинителство Струга поднесе Обвинителен акт…

(Фото+Видео) Орбан објави фотографија со Трамп: „Разговаравме…

Унгарскиот премиер Виктор Орбан го посети поранешниот…

Армиски хеликоптери напомош во гаснење на пожарот…

Армиски хеликоптер се вклучи во гаснење на…

(Видео) И ОВА СЕ СЛУЧИ ОД БАЈДЕН:…

Американскиот претседател Џо Бајден го најави украинскиот…

„Влен“ ќе има седум заменици-министри, Ељфете Исмаили…

Министерот за здравство и дел од коалицијата…