Акционерите во Твитер го одобрија договорот со Маск за купување на компанијата

t

Акционерите во американскиот гигант за социјални медиуми Твитер речиси едногласно го одобрија претходно склучениот договор со Илон Маск за купување на компанијата, јави ДПА.

Првично, Маск се согласи во април да го купи Твитер за 44 милијарди долари, а вредноста на неговите акции во моментов е проценета на 32 милијарди долари. Тој се повлече од договорот во јули, тврдејќи дека Твитер не ги исполнил условите.

Според адвокатскиот тим на Маск, Твитер соодветно не му обезбедил на купувачот информации што ги поткрепуваат тврдењата на социјалната платформа оти само пет отсто од нејзините дневно активни корисници, кои може да заработуваат на неа, биле спам.

Твитер веќе го тужеше Маск во обид да го принуди да го доврши купувањето на компанијата по договорената сума.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Борисов за иссвиркувањето на бугарската химна: Соседите…

Поранешниот премиер на Бугарија, Бојко Борисов го…

И покрај поразот Милевски смета дека сме…

Македонија вечерва го загуби последниот натпреват во…

(Видео) За малку ќе беа “пошљакани”: Тензијата…

Фудбалскиот натпревар меѓу Македонија и Бугарија кој вечерва се играше на…

Социјалните мрежи вријат: Едни велат “Таче е…

Македонските фудбалски репрезентативци вечерва беа поразени од…

Македонија со пораз го заврши овогодинешното издание…

Фудбалската репрезентација на Македонија со пораз го заврши овогодинешното…