Албанија е подготвена за ЕУ, направи големи реформи за разлика од Скопје: Heјќеме Tито и Сталин да ги внесеме во ЕУ

t

„Службите во Македонија се филијала на српските, кои пак се филијала на руските и ние не сакаме да ги внесеме Тито и Сталин во ЕУ“.

Вака го коментира македонско-бугарскиот спор поранешниот бугарски претседател Росен Плевнелиев за агенцијата БГНЕС. За него неодамнешната посета на премиерот Кирил Петков во Скопје е „празно лобирање“, јавува ДојчеВеле.

– Важно е нашите пријатели во Скопје да разберат дека само со лобирање нема што да се случи. Неопходни се реформи – изјави Плевнелиев и објасни зошто Бугарија изјавувала дека Албанија е подготвена за преговори со ЕУ, а РСМ – не.

Албанија ги смени учебниците, спремна е
На прашањето зошто Албанија е, а Македонија не е спремна тој вели:

– Каква е разликата? Се чудам зошто и нашите медиуми и нашите политичари не ја објаснуваат таа разлика. Велиме дека Албанија е подготвена, затоа што во последните три години таа направи обемни реформи, такви, какви што во Скопје не направија. Затоа Бугарија со полно право изјави дека таа е понапред. На пример, во Албанија направија чесно пребројување на населението и му дадоа права на бугарското малцинство – вели Плевнелиев и додава:

– Тие направија промена во учебниците и таму веќе на поинаков начин се говори за комунистичките идеологии и минатото. Службите на Албанија се многу поинтегрирани со службите на ЕУ и НАТО. Ниту една слична реформа не сме виделе во РСМ. Тоа не е правилен пристап. На пример, службите на РСМ и до ден денешен се просто филијала на српските, кои пак се филијала на руските, и ние не сакаме да ги внесеме Тито и Сталин во ЕУ – изјави Плевнелиев.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Несторовиќ проговори за плановите: Нема да коалицираме…

Доктор Бранимир Несторовиќ денеска на вонредна прес-конференција…

Коцарев има компромисно решение за внесување на…

Флоскулата „или интеграција во ЕУ или изолација“…

Драма во Франција: Полицијата итно го приземјила…

Полицијата во Франција испрашуваше двајца мажи откако…

Сите се домашни изведувачи! Град Скопје ја…

Во Скопје на плоштад сепак ќе има…

Словенија плати 20.000 евра отштета за смрт…

Словенечкото Министерство за здравство исплати еден паричен…