Објавено на:

Алијанса за Албанците се навредија: ДУИ не е УЧК, тие ги оддалечуваат Албанците од УЧК

t

Голем удар и навреда за славата на УЧК е денешната изјава на министерот на ДУИ, Бујар Османи од вчерашната инаугурација на споменикот на УЧК во Слупчане, особено кога оваа изјава доаѓа од оние кои инсистираат дека имаат ексклузивитет на историјата во 2001 година во Македонија, реагираат денеска од Алијанса на Албанците по повод вчерашното откривање на спомен-кулата во кумановско.

Според АА, денешната изјава на Бујар Османи е скандалозен чин кој бара казна од секој Албанец, бидејќи со оградувањето од споменикот, тој всушност се обиде да ги оддалечи Албанците од УЧК.


-Денеска конечно паднаа маските. Албанците, денес, после 20 години, конечно сфатија дека „ДУИ не е УЧК!“; дека „сите добри дела за Албанците во крајна линија не носат печат на ДУИ!“, туку дека ДУИ е срам, навреда и понижување на секој Албанец за интересите на власта и фотелјите на политичката клика која ги зароби Албанците, соопштија од АА.

На откривањето на споменикот во Слупчане присуствуваа целиот албански државен и политички врв од земјава.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Лицето кое го нападна Мицкоски водеше кампања…

Инцидентот меѓу активистите на ВМРО-ДПМНЕ, Левица и…

Траги-комедија, ДУИ го осуди насилството: Проруски партии…

„Демократската унија за интеграција најостро го осудува…

Биљали-Зендели: Ние од ДУИ по ниту една…

Ги слушаме пораките од граѓаните околу францускиот…

Според ДУИ францускиот предлог е во рамки…

Демократската Унија за Интеграција (ДУИ) ја поздравува…

И за во Лекарска комора требаат врски…

Вицепремиерот Артан Груби лобира Калина Гривчева Старделова…