Американската амбасада им порачаа на Американците во Русија да ја напуштат земјата поради напади во големите руски градови

t

Дипломатската мисија на САД во Русија вечерва предупреди за потенцијални напади врз хотели, метро станици и други цели во големите руски градови. САД ги припишаа овие тврдења на неодредени медиумски извори и ги предупредија американските граѓани да подготват планови за евакуација, но руското Министерство за надворешни работи го доведе во прашање предупредувањето на Вашингтон.

„Според извори на медиумите, имало закани за напади врз трговски центри, железнички и метро станици и други места за јавни собири во поголемите урбани области, вклучувајќи ги Москва и Санкт Петербург“, се вели во пораката од мисијата на САД во Русија. Покрај наводната закана, ги предупреди Американците на засилена тензија долж руската граница со Украина“.

Скоро еден месец, САД ги советуваа Американците да не патуваат во Русија, а доколку се во неволја, да побараат помош од американската амбасада или конзулат. Сепак, новото предупредување додава список на нови дејствија што треба да ги преземат Американците, вклучувајќи инструкции за избегнување гужви, да бидат внимателен на локации посетени од туристи и да имаат планови за евакуација кои не се потпираат на помошта од американската влада“.

Природата на наводната закана е нејасна и не е веднаш очигледно на кои медиумски извори се однесува предупредувањето. Во објава на Телеграм, портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова праша дали амбасадата ги известила руските власти за оваа наводна закана, и ако не, како тоа да се разбере?

Ниту локалните, ниту меѓународните новински агенции или големите медиуми досега не објавија извештаи кои предупредуваат за потенцијални напади во Москва или Санкт Петербург.

Предупредувањето на амбасадата доаѓа во критичен момент за односите меѓу САД и Русија. Во услови на избувнување на насилство меѓу украинските сили и отцепените региони Доњецк и Луганск во источна Украина, Вашингтон предупредува, како и неколку недели, дека руската инвазија на Украина е неизбежна.

Бајден ќе свика состанок за национална безбедност за УкраинаПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ: Бајден ќе свика состанок за национална безбедност за Украина
Иако повеќе датуми наведени од Вашингтон како почетна точка за оваа инвазија поминаа без инцидент, официјалната линија од Белата куќа останува дека Москва ќе нареди воена офанзива „во наредните денови“. Американскиот претседател Џо Бајден ги обвини проруските сили во Доњецк и Луганск дека започнале непријателства во обид да го „провоцираат“ Киев во конфликт, додека воените лидери во овие региони ги обвинија украинските сили дека први пукале.

Двете страни, кои технички се во конфликт од 2014 година, меѓусебно се обвинуваат за гранатирање и саботажа.

Бајден во недела свика состанок на неговиот Совет за национална безбедност на кој ќе се разговара за ситуацијата во Украина. Додека САД му ветија поддршка на украинскиот претседател Володимир Зеленски, Бајден инсистираше на тоа дека американската војска нема да интервенира во негово име во каков било потенцијален конфликт со Русија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Османи нема информации кои лица ќе…

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, вели…

(Видео) Македонија нема ништо против рускиот народ,…

На прашање на Инфомакс како ја коментира…

САД изразија загриженост за ситуацијата со масовните…

Белата куќа, преку својот портпарол, Џон Кирби,…

Лавров во април ќе го посети Њујорк?

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров би…

Русија го нападнала Киев со дронови?!

Украинските власти соопштија дека противвоздушната одбрана соборила…