Објавено на:

Американската воена морнарица заплени оружје од Иран испратено кон Јемен

t

Американската воена морнарица соопшти дека запленила големо количество пушки калашников и муниција прошверцувани во рибарски брод од Иран, кои најверојатно биле испратени кон Јемен.

Како што беше соопштено синоќа, патролни чамци на американската морнарица откриле оружје на рибарски брод без државни ознаки, во операцијата што започна во понеделникот во северниот дел на Арапското Море кај Оман и Пакистан.

Морнарите се качиле на бродот каде имало пет членови на екипажот од Јемен, при што пронашле 1.400 пушки калашников и поголема количина муниција.

Во Јемен се води војна меѓу бунтовниците Хути поддржани од Иран и провладините сили предводени од Саудиска Арабија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шојгу: Односите помеѓу Иран и Русија достигнаа…

Односите помеѓу Иран и Русија достигнаа највисоко…

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу во…

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу денеска…

САД посредувал за договор помеѓу ММФ и…

Вашингтон беше лут на претходната влада на…

Шефот на кинеската дипломатија во посета на…

Кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји…

Шојгу: Руската морнарица ќе добие нови 12…

Руската морнарица ќе добие нови 12 пловила…