Објавено на:

Американскиот амбасадор ги искара бугарските политичари: Ја користат руската пропаганда за краткорочни придобивки

t

Политичарите во Бугарија ја користат руската пропаганда и манипулации за да имаат краткорочни придобивки, рече американскиот амбасадор во Бугарија Херо Мустафа на форумот посветен на војувањето во дигиталната ера.

Според она што го виде американскиот амбасадор во Бугарија, зборувајќи како партнер и сојузник на Бугарија, политичарите се тие кои ја користат манипулацијата за да постигнат краткорочни придобивки. Но, ефектот, според неа, има долгорочни последици. И тој имаше разурнувачки ефект врз општеството во Бугарија, поткопувајќи ја довербата и зголемувајќи го стравот во него. „Во оваа дигитална информациска војна, бојното поле се протега колку што се протега технолошкиот универзум.

Амбасадорката Мустафа забележува дека многу луѓе во Бугарија сфатиле дека Русија нема што да им понуди освен „лаги и војни“.

Таа рече дека лично била сведок на моќта на Бугарите и народот во регионот да се обединат против оваа невидена закана и да му помогнат на украинскиот народ во време на криза и да ја покажат својата извонредна поддршка на жртвите од овој конфликт со отворање на нивните домови за бегалците од тамошниот конфликт.

Извор: МИА

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Петков пресече: Нема да коалицираме со ГЕРБ,…

Копретседателот на „Продолжуваме со промената“ Кирил Петков…

Најмалку 78 лица загинаа од ураганот Ијан…

Смртниот биланс од разорниот ураган Ијан со…

Божиновски: На изборите во Бугарија води СДСМ!

Денеска во Бугарија се одржаа предвремени парламентарни…

Првични резултати од изборите во Бугарија: Убедлива…

Коалицијата ГЕРБ-СДС извојува убедлива победа на четвртите…

АИРЛИЈА! СЕ ОТВАРА МАКЕДОНСКИ КЛУБ ВО БУГАРИЈА:…

Македонското меѓународно движење за човекови права со…