Објавено на:

Американските дипломати се повлекуваат и од Белорусија

t

Американскиот Стејт департмент им нареди на семејствата на дипломатите во Белорусија да ја напуштат земјата поради зголемените тензии во регионот.

Соединетите Американски Држави предупредија вчера на „необично и загрижувачко трупање руски војници долж границата на Белорусија со Украина“.

„Ситуацијата е непредвидлива“

Ситуацијата е непредвидлива и има зголемени тензии во регионот, според советите за патување во странство.

Соединетите Американски Држави претходно советуваа да не се патува во Белорусија и за таа земја сѐ уште важи највисоката категорија на предупредувања.

Пограничната ситуација со Украина сега е додадена како причина заедно со претходните предупредувања за коронавирусот и произволната примена на законот.

Во средината на јануари, владата на САД го намали своето дипломатско присуство во Киев и побара од членовите на семејствата на дипломатите да ја напуштат Украина.

Русија гради армија

Русија во последните месеци собра околу 100.000 војници на границата со Украина, што предизвика страв од САД и НАТО.

САД се исто така загрижени за Белорусија бидејќи испраќањето руски војници кај соседот на Украина ги зголеми стравувањата дека Русија може да ја нападне Украина од север.

Пентагон соопшти дека Русија продолжи да испраќа војници во Белорусија во текот на викендот. Русија постојано негираше дека планира инвазија на Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

СЕ ТРЕСЕШЕ ТЛОТО ВО АЛБАНИЈА! Измерен потрес…

Земјотрес со јачина од 4,7 степени според…

Денес се празнуваат Светиот маченик Кодрат Коринтски…

За време на гонењето на христијаните многумина…

Курсна листа на НБРМ: Колку чини еврото…

Според курсната листа на НБРМ, средниот курс…

Метео: Убав ден во Македонија, температурите до…

Сончево со мала до умерена облачност. Ќе…

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Во Егејска Македонија е…

На 23 март 1940 година во селото…