Објавено на:

Американски вoјници пристигнаа во Германија

t

Првите американски војници кои дојдоа како засилување на сојузничките сили на НАТО во Источна Европа и Германија, во моментот на акумулација на руската армија на границата со Украина, пристигнаа во Германија, соопшти денеска европската команда на американската армија.

„Ова се први од 2.000 војници кои пристигнаа откако Пентагон најави распоредување на дополнителни американски сили во Европа за поддршка на нашите сојузници во НАТО“, се вели во соопштението.

Во средата, американскиот претседател Џозеф Бајден нареди испраќање на речиси 3.000 дополнителни војници во Полска и Романија, со цел да се заштити Источна Европа од потенцијалното прелевање на украинската криза.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украинската државна нуклеарна агенција тврди дека Русија…

Украинската државна нуклеарна агенција Енергоатом тврди дека…

Русија и Турција ја зголемуваат трговската соработка…

Русија и Турција потпишаа "патоказ за економска…

Гутереш: Невозможно е горливите светски проблеми да…

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш изјави…

Украина го признава Косово? Пратеник поднесе иницијатива…

Украина го призна Косово - пратеник поднесе…

(Видео) Двајца загинаа, а уште толку се…

Двајца загинаа, а уште две лица се…