Објавено на:

Американски политиколози: Русија и САД можат да создадат европски безбедносен систем

t

Русија и САД можат да создадат европски безбедносен систем, сметаат американските аналитичари, пишува „Политико“.

„Главната задача е да се ублажи актуелната криза. „Овие преговори даваат можност за администрацијата на Бајден да постигне нешто поголемо и потрајно: Создавање на европски безбедносен систем кој ја вклучува Русија и кој ги намалува ризиците од кризи и конфронтации на континентот“, рече поранешниот Американски претседател Џорџ В. Буш за Русија Томас Греам и американскиот политиколог Рајан Менон.

Според експертите, нуклеарната војна би била катастрофа за двете земји, но и за целиот свет, па затоа администрацијата на Бајден треба да се бори да создаде нов безбедносен систем без вооружена конфронтација.
„Ова бара да се постигне разумна рамнотежа помеѓу земањето предвид некои од главните безбедносни интереси на Русија со цел да се спречат повторливи кризи, како што е сегашната, и заштитата на суштинските интереси и принципи на Западот“, велат американските аналитичари не е неостварливо.

Да потсетиме, Русија и САД одржаа консултации за безбедносните гаранции во Женева на 9 и 10 јануари. Потоа во Брисел е предвидена седница на Советот Русија-НАТО, а во Виена консултации за платформата на ОБСЕ во Европа.

Повод за разговорите е нацрт-договорот за безбедносните гаранции што Москва во декември го испрати до Вашингтон и неговите сојузници. Документот, меѓу другото, вклучува одредби за нераспоредување на ракети со среден и краток дострел во меѓусебен дострел, откажување од натамошното проширување на НАТО на сметка на поранешните советски републики и намалување на бројот на воени вежби. – Пренесува Спутник рс.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Борел: Американскиот „одбранбен штит“ над Европа наскоро…

Американскиот „одбранбен штит“ над Европа наскоро би…

Франција повеќе не е заинтересирана да разговара…

Франција повеќе не е заинтересирана за „разговор…

Лавров во Кина: Ја продолжуваме борбата против…

Русија и Кина ќе ја продолжат соработката…

Зеленски: Украина ќе ја изгуби војната против…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека Украина…

Шефовите на дипломатиите на Британија и Франција:…

Министрите за надворешни работи на Велика Британија…