Објавено на:

Американски полковник: САД треба да признаат – ставот на Русија за Украина и НАТО е валиден

t

САД треба да признаат дека е валиден главниот став на Русија и Владимир Путин дека не сакаат НАТО во Украина, изјави за западните медиуми поранешниот советник на американскиот секретар за одбрана, пензионираниот полковник Даглас Мек Грегор.

Мек Грегор, кој беше советник на министерот за одбрана и кандидат на тогашниот американски претседател Доналд Трамп за амбасадор во Германија, но беше одбиен од Сенатот, зборуваше за можна операција на руската армија во Украина ден пред да почна.

„Како вие и милиони Американци, би сакал нашата армија, која е испратена во Источна Европа, да се упати кон границата со Мексико. Но, исто така сум загрижен дека нема да најдеме начин да избегнеме конфликт со Русија. Првото нешто што треба да направиме е да признаеме дека главната позиција на Путин, и не само неговата, туку и позицијата на руската влада, која тие ја бранат 25 години, е валидна. Тие не ги сакаат САД, нашите сили и проектили, ниту војската на НАТО да биде стационирана во источна Украина. Ние не сакаме руски ракети во Куба, а тие не сакаат американски во источна Украина. Треба да го признаеме тоа. Доволно е да се преправате дека тоа не е проблем. Ова е сериозен проблем за нив. „Да го признаеме тоа, а потоа да се фатиме за работа и да им кажеме: Па, не сакаме да се движите на Запад кон полската граница преку Днепар во Украина“, рече Мекгрегор.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Јакимовски до Мицкоски: Кој сакаше да…

Градоначалникот на општина Карпош, Стевчо Јакимовски вели…

(Во живо) БРУКА: Тројца адвокати наплатиле скоро…

Уредникот на Инофмакс, Александар Митовски, во денешната…

Маричиќ: Сега мора да има национален консензус…

Вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ денеска…

Естонија бара НАТО да ги засили патролите…

Естонскиот министер за одбрана, Хано Певкур го…

Путин го унапреди Кадиров во генерал-полковник

Лидерот на Чеченија Рамзан Кадиров од денеска…