Објавено на:

Американците експресно фaтени во лага откако објавија лажни вести за Кина и Русија

t

Кинеската амбасада во Русија соопшти дека изјавата во вазна со објавата во медиумите дека кинескиот претседател Си Џинпинг наводно побарал од рускиот колега Владимир Путин да не ја напаѓа Украина за време на Олимпијадата е апсолутно неточна.
„Написот на Блумберг за наводно пишување на Путин да не ја напаѓа Украина за време на Олимпијадата е апсолутна лажна вест“, се вели во соопштението на амбасадата.
Да потсетиме, претседателот на Русија, Владимир Путин, откри дека планира да се појави на Зимските олимписки игри во Кина. Претходно американскиот претседател Џо Бајден изјави дека Америка планира потенцијален дипломатски бојкот на ЗОИ.
Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров исто така потврди дека Путин ќе присуствува на отворањето на Олимписките игри во Пекинг на 4 февруари, а потоа ќе се сретне со кинескиот претседател Си Џинпинг, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.
„Подготвуваме официјален руско-кинески самит. На покана на претседателот Кси Џинпинг, претседателот Путин ќе го посети Пекинг на 4 февруари – денот на отворањето на Олимписките игри. Истиот ден ќе се водат преговори на највисоко ниво“, прецизира Лавров.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ултиматум на Бајден до Нетанјаху: Сменете ја…

Американскиот претседател Џо Бајден во текот на…

(Видео) Марџори Тејлор Грин: САД го туркаат…

Спонзорирајќи ја Украина и водејќи прокси-војна против…

Лавров: Кина го предложи досега најразумниот мировен…

Кина го предложи досега најразумниот мировен план…

Јакимовски: Ни на Америка, ни на свети…

Граѓаните можеа да нѐ тестираат, како претседателски…

Руските банки ќе ги простат кредитите на…

Банките самостојно ќе ги отпишуваат кредитите на…