Објавено на:

Америка е загрижена за порастот на антисемитизмот во Кина

t

Американската претставничка за антисемитизам Дебора Липштад алармира поради, како што вели, „ширењето на антисемитски говор и теории на заговор во последните недели, вклучително и зголемување на истиот на најголемите платформи за социјални медиуми“ во Кина.

„Иако Соединетите Држави целосно ја поддржуваат слободата на изразување, ние ја осудуваме и осудуваме антисемитската слика и реторика што се шират на интернет, во Соединетите држави, [Народна Република Кина] и низ целиот свет“, напиша Липштад на Твитер.

Кон крајот на минатиот месец, Wall Street Journal објави дека пребарувањата и спомнувањата со фразата „анти-Евреин“ се зголемија на кинеската апликација WeChat.

Влијателите кои се идентификуваат со Евреи на кинеските социјални медиуми биле тролани од онлајн толпи, вели Журнал.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Сиљановска се слушнала со Зеленски: Цврста и…

Претседателката Гордана Сиљановска Давковa денеска оствари телефонски…

САД се противат на „едностраното“ признавање на…

САД се противат на „едностраното“ признавање на…

Кина започна дводневни воени вежби околу Тајван

Кина започна дводневни воени вежби околу Тајван,…

Ники Хејли: Ќе гласам за Трамп

Поранешната републиканска кандидатка за претседателска номинација во…

Српска компанија на црната листа на САД…

Компанијата „Соха инфо“ од Нови Бановац минатата…