Објавено на:

Америка се пpипpeма за вojна во Украина: Има само еден пpoблем, Европа ќе „замpзнe“

t

Американските санкции против Русија, кои би можеле да бидат воведени во случај на конфронтација меѓу Москва и Киев, би можеле да доведат до прекин на испораките на гас од Русија, што, како што заклучуваат енергетските компании, практично нема алтернатива, пишува Ројтерс, повикувајќи се на американски претставници.

Според агенцијата, американските власти одржале состанок со претставници на одредени меѓународни енергетски компании за да разговараат за плановите за испорака на природен гас во Европа во случај на прекин на постоечките канали поради потенцијален руско-украински конфликт или воведување санкции против Москва. .

Консултациите, наводно, ги водел советникот на Стејт департментот за енергетска безбедност Амос Хокстин.

Претставниците на Стејт департментот се интересираа каде компаниите можат да добијат дополнителни количества гас доколку е потребно. Претставниците на енергетските компании им рекоа на американските дипломати дека глобалното снабдување со гас е ограничено и дека нема доволно достапен гас за да ги замени големите количини увезени од Русија.

Според еден од соговорниците за агенцијата, САД сепак ветиле дека ќе ѝ помогнат на Европа доколку има недостиг од енергетски ресурси поради конфликти или санкции.

„Хокстин планира да посети големи компании кои произведуваат течен природен гас и земји како Катар за да види дали можат да им помогнат на Соединетите држави“, изјави тој за Ројтерс.

Претходно американските сенатори од владејачката Демократска партија претставија предлог-закон за нови санкции против клучните сектори на руската економија, државниот долг и владините претставници, вклучително и претседателот Владимир Путин, кои Вашингтон би можел да ги воведе доколку ситуацијата во и околу Украина ескалира.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

СЕ ТРЕСЕШЕ ТЛОТО ВО АЛБАНИЈА! Измерен потрес…

Земјотрес со јачина од 4,7 степени според…

Денес се празнуваат Светиот маченик Кодрат Коринтски…

За време на гонењето на христијаните многумина…

Курсна листа на НБРМ: Колку чини еврото…

Според курсната листа на НБРМ, средниот курс…

Метео: Убав ден во Македонија, температурите до…

Сончево со мала до умерена облачност. Ќе…

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Во Егејска Македонија е…

На 23 март 1940 година во селото…