АМСМ: Влажни патишта, намалена видливост поради магла

t

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно влажни коловози, информираат од АМСМ. Намалена видливост поради појава на магла од 30 – 40 метри има на патниот правец село Гајре – Тетово, од 50 – 100 метри на патниот правец Скопје – Тетово – Гостивар, од 100 – 150 метри на патниот правец Страцин – Куманово, од 30 – 50 метри на планинскиот превој Буково и до 50 метри на планинскиот превој Ѓавато.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

На патниот правец А2 Свети Николе – Миладиновци на 10 километри пред Миладиновци, поради свлечиште и голем одрон, сообраќајот е пренасочен само на една коловозна лента во должина од 150 метри. На самото место е поставена соодветна сообраќајна сигнализација. На учесниците во сообраќајот од АМСМ им препорачуваат внимателно возење.

Од таму информираат дека сообраќајот на патниот правец Р1402 Струмица – Мокрино – Смолари кај Мокрински извори е во прекин поради нанос на коловозот и поплава. Екипите на Македонијапат работат на расчистување на коловозот и нормализирање на сообраќајот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Сообраќајот се одвива непречено, снег со слаб…

Сообраќајот на државните патишта се одвива во…

Густа магла кај Бунец, Маврово видливоста намалена…

Сообраќајот на сите државни патишта се одвива…

(Видео) Американски топ дипломат го уништи Христијан…

Заменикот на државниот секретар на САД, О'Брајан…

Во прекин сообраќајот на патот Валандово –…

Поради превртена приколка од камион во прекин…

Патниот правец Крива Палнка-Деве Баир е пуштен…

Македонија пат информира дека патниот правец Крива…