(Анализа) Што ако Русија нападне? – Еден ден потоа

t

И покрај мноштвото состаноци во последните недели, САД, НАТО, Украина и Русија не се приближија до дипломатско решение или намалување на тензиите на украинско-руската граница. Иако Русија не се откажа целосно од дипломатските претензии, јазот меѓу руските и западните очекувања е откриен. Руските власти јасно ставија до знаење дека не се заинтересирани за предлози насочени исклучиво на стратешка стабилност или на воени вежби, па дури и на мораториум на членството на Украина во НАТО. Рускиот претседател Владимир Путин не бара ништо друго освен целосно укинување на европската безбедносна архитектура по Студената војна и враќање на основните меѓународни договори кои ги регулираат правата на државите на самоопределување – исход што САД и нивните партнери и сојузници никогаш нема да го прифатат. – Пишува американскиот магазин „Foreign Affairs“.

Во меѓувреме, и покрај уверувањата дека Русија нема планови за „инвазија“ на Украина – руската војска ја окупира територијата на Украина и води војна на украинска територија од 2014 година – военото засилување долж украинско-руската граница продолжи со несмалено темпо. Неодамна, воената опрема од Источниот воен округ на Русија се движеше на запад додека нападните и транспортните хеликоптери, како и единиците за поддршка се префрлија на место за целосна офанзива. Русија, исто така, го оправда военото засилување северно од Украина со најавата дека ќе организира заеднички воени вежби со Белорусија кои ќе траат до 20 февруари. Руските сили веќе се концентрирани во близина на јужните и југоисточните граници со Украина. Остануваат дополнителни чекори пред да започне операцијата, но вежбите и вежбите со жив оган што моментално се одржуваат и пристигнувањето на логистичките единици се индикативни за силите кои се подготвуваат за акција.

Претходно оваа недела, американскиот претседател Џо Бајден предвиде дека Путин на крајот ќе одлучи за некаква форма на инвазија или упад. „Дали мислам дека ќе го тестира Западот, ќе ги тестира Соединетите Држави и НАТО, колку што може значително? Да, мислам дека ќе“, рече претседателот на прес-конференција. „Моја претпоставка е дека тој ќе се пресели“, додаде Бајден.

Голем воен конфликт во Украина би бил катастрофа. Тоа е исход по кој никој не треба да копнее. Но, сега е веројатноста за која САД мора да се подготват.

ШТО СЕ СЛУЧУВА СЕГА?
Претпоставувајќи дека дипломатијата не успее, постојат три сценарија кои би можеле да се одиграат. Кој од нив ќе се оствари во голема мера ќе зависи од тоа како Путин ќе одлучи дека најдобро може да ги постигне своите крајни цели: осакатување на украинските воени капацитети, сеење превирања во украинската влада и, на крајот, претворање на Украина во пропадната држава – исход што Путин го бара. затоа што ќе стави крај на заканата од Украина како нерешлив противник и се посериозен безбедносен предизвик. Путин ја мрази перспективата за просперитетен и просперитетен демократски модел во колевката на источнословенската цивилизација, развој што може да им обезбеди на руските граѓани сè попријатна и инспиративна рамка за демократска транзиција во нивната земја. Соочен со опаѓачкото влијание и контрола врз украинската внатрешна и надворешна политика, Кремљ може да ги постигне своите цели само со воена сила.

Првото сценарио би вклучувало принудно дипломатско решавање на сегашната криза. Русија би можела да пристапи кон формално признавање или анексија на окупираниот регион Донбас во источна Украина. Комунистичката партија на Руската Федерација веќе презеде чекор за воведување предлог-закон до руската Државна дума со кој ќе се признаат сепаратистичките држави во Донбас на начин сличен на начинот на кој Русија ги призна Абхазија и Јужна Осетија, два отцепени региони во Грузија. Ова ќе му овозможи на Кремљ да избегне понатамошна воена ескалација, но сепак да излезе со „победа“. Руското раководство, исто така, може да се надева дека ќе ја наведе Украина на погрешна пресметка слична на онаа направена во 2008 година од грузискиот претседател Михаил Саакашвили, кој избра да се бори против сепаратистите поддржани од Русија во Абхазија и Јужна Осетија, давајќи му на Кремљ изговор за дополнителна воена акција. и веродостојна негирање за каква било вина.

Меѓутоа, сами по себе, таквите потези нема да претставуваат придобивки за Русија; тие само дополнително би го калцифицирале статус квото, а Русија би го изгубила потенцијалот да вметне про-Кремљ „петта колона“ во украинската внатрешна политика. Ако Путин го избере овој курс, тогаш Соединетите Американски Држави и НАТО сè уште може да одговорат со дополнителни распоредувања долж источното крило на НАТО, што би довело до вид на безбедносна дилема што Кремљ сака да ја избегне.

Второто сценарио би вклучило ограничена руска офанзива, со ограничена воздушна моќ, за заземање дополнителна територија во источна Украина и во Донбас, можеби како продолжување на признавањето или целосна анексија. Во ова сценарио, Русија ќе го заземе Мариупол, главното украинско пристаниште на Азовското Море, како и Харков, голем град со симболично значење како меѓувоен главен град на Украинската Советска Социјалистичка Република. Русија, исто така, би можела да се обиде со поамбициозна, проширена верзија на оваа офанзива со спроведување на движење на клешти од исток и југ со копнена, воздушна и морска моќ. Од југ, Русија би можела да воспостави „копнен мост“ што ќе го поврзува Крим со копното на Русија. Исто така, би можело да започне амфибиска операција за заземање на Одеса, најважното пристаниште во Украина, а потоа да турка кон руските сили веќе стационирани во Придњестровје, отцепен регион на Молдавија.

Ваквиот потег ќе ја лиши Украина од виталните економски пристаништа долж нејзиниот јужен брег, ќе ја направи Украина без излез на море и ќе ги реши долгогодишните логистички проблеми на Русија со обезбедување на резерви, вклучително и вода, за Крим. Ова би била огромна операција која ги бара сите сили што Русија ги собра на Крим и долж источните и северните граници на Украина. Ова исто така би барало запленување и задржување на спорниот терен. Русија ќе биде принудена да се вклучи во скапи напори да ги окупира големите украински градови, изложувајќи ги своите сили на тешка урбана војна, долготрајна воена кампања и скапи бунтови. Освен тоа, заземањето и задржувањето на теренот за долгорочна окупација би ја ослабнало Украина, но не би резултирало со пропадната држава.

Затоа, третиот и најверојатен исход е целосна руска офанзива со примена на копнена, воздушна и морска моќ на сите оски на напад. Во ова сценарио, Русија би воспоставила воздушна и поморска супериорност што е можно побрзо. Некои руски копнени сили потоа ќе напредуваат кон Харков и Суми на североисток, а други сега со седиште во Крим и Донбас ќе напредуваат од југ и исток соодветно. Во меѓувреме, руските сили во Белорусија би можеле директно да го загрозат Киев, а со тоа да ги прицврстат украинските сили кои инаку би можеле да се движат за да ги зајакнат истокот и југот. Овие сили би можеле да напредуваат кон Киев за да ја забрзаат капитулацијата на украинската влада.

Долгорочна окупација би била малку веројатна во ова сценарио. Упадот и смирувањето на големите градови ќе повлечат ниво на урбана војна и дополнителни жртви што руската војска веројатно сака да ги избегне. Поверојатно е дека руските сили ќе заземат и држат територија за да воспостават и заштитат линии за снабдување, а потоа да се повлечат откако ќе добијат поволна дипломатска спогодба или ќе нанесат доволно штета. Украина и Западот потоа ќе бидат оставени да ги соберат парчињата. Оваа операција ќе се фокусира на казнени удари врз украинската влада, војската, критичната инфраструктура и места важни за националниот идентитет и моралот на Украинците. Русија ќе ги насочи своите бомби, ракети, артилерија, крстосувачки ракети и балистички ракети со краток дострел на цели како што се претседателската палата, претседателските административни згради, Врховната Рада (украинскиот законодавен дом), Министерството за внатрешни работи, Министерството за одбрана, седиштето на Украинската служба за безбедност и Мајдан Незалежности (централниот плоштад во Киев и местото на повеќекратните продемократски револуции), меѓу другите значајни органи за одлучување и знаменитости. Сајбер нападите би ја погодиле критичната инфраструктура, како што е електричната мрежа на Украина, што може дополнително да ја парализира украинската држава. Русија, исто така, ќе даде приоритет на уништувањето на украинските производители на оружје. Со елиминирање на капацитетот на Украина за развој и производство на крстосувачки ракети Нептун, ракетни системи Сапсан и балистички ракети со краток дострел Хрим-2, Русија може да ја отстрани потенцијалната закана од конвенционално одвраќање од Украина во блиска иднина.

Копнената и поморската офанзива би била дизајнирана да ги опколи и да ги уништи вооружените сили на Украина, да го држи само неопходниот критичен терен и да користи воздушна сила и огнена моќ со долг дострел за да ги постигне воените и политичките цели на Русија. Овие напади ќе нанесат десетици илјади жртви и ќе предизвикаат хуманитарна катастрофа, предизвикувајќи хаос во цивилниот и воениот синџир на команда и веројатно обезглавување на украинското раководство. Ако сè се одвива според планот на Русија, нападите би ја осакатиле украинската влада, војската и економската инфраструктура – сите важни чекори кон целта Украина да се направи пропадната држава.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Како Европа ги згрижи украинските бегалци? Сè…

Украинските бегалци сѐ повеќе се мета на…

Жешка пролет: Русија распоредува тактичко нуклеарно оружје…

Москва и Минск се договорија за распоредување…

САД ги преминаа сите граници на пристојност

Соединетите Американски Држави, во обид да воспостават…

(Видео) Русија нема да застане: Ова е…

Русија нема да застане во Украина, сите…

Ништо од мирот: Украински командант најави нова…

Командантот на украинските копнени сили Олександр Сирски…