Објавено на:

(Анализа) Што навистина сака Путин во Украина?

t

Со завршувањето на 2021 година, Русија им претстави на Соединетите држави список со барања за кои рече дека се неопходни за да се спречи можноста за воен конфликт во Украина од големи размери. Во нацрт-договорот доставен до американски дипломат во Москва, руската влада побара формално запирање на источното проширување на НАТО, трајно замрзнување на натамошното проширување на воената инфраструктура на алијансата (како што се базите и вооружените системи) на поранешната советска територија, крај на западната воена помош за Украина и забрана за ракети со среден дострел во Европа. Пораката беше непогрешлива: ако овие закани не можат да се решат дипломатски, Кремљ ќе мора да прибегне кон воена акција. – Пишува Дмитри Тренин за „Foreign Affairs“.

Овие грижи им беа познати на западните креатори на политиката, кои со години одговараат со тврдењето дека Москва нема право на вето врз одлуките на НАТО и дека нема основа да бара Западот да престане да испраќа оружје во Украина. До неодамна, Москва неволно ги прифати тие услови. Сега, сепак, се чини дека е решена да продолжи со контрамерки ако не го постигне својот пат. Таа определба се одрази на тоа како го претстави предложениот договор со САД и посебен договор со НАТО. Тонот на двете мисии беше остар. Западот доби само еден месец да одговори, со што се заобиколи можноста за долги и неубедливи разговори. И двата нацрти беа објавени речиси веднаш по нивното доставување, потег што имаше за цел да го спречи Вашингтон да протече и да го врти предлогот.

Според американските разузнавачки служби, Русија има речиси 100.000 војници и многу тешко вооружување стационирани на украинската граница. Соединетите држави и другите земји на НАТО ги осудија потезите на Русија, но истовремено сугерираа дека нема да ја бранат Украина, која не е членка на НАТО, и ги ограничија заканите за одмазда на санкции.

Но, барањата на Москва веројатно се воведна понуда, а не ултиматум. И покрај целото нејзино инсистирање на формален договор со Соединетите Држави, руската влада несомнено разбира дека благодарение на поларизацијата и застојот, ратификацијата на кој било договор во Сенатот на САД ќе биде сè, освен невозможна. Извршниот договор – во суштина договор меѓу две влади што не мора да се ратификува и со тоа нема статус на закон – затоа може да биде пореална алтернатива. Исто така, веројатно е дека според таквиот договор, Русија ќе преземе реципрочни обврски за решавање на некои грижи на САД за да создаде, како што го нарекува, „баланс на интереси“.

Поточно, Кремљ би можел да биде задоволен ако американската влада се согласи на формален долгорочен мораториум за проширување на НАТО и обврска да не стационира ракети со среден дострел во Европа. Тоа, исто така, би можело да биде смирено со посебен договор меѓу Русија и НАТО, кој ќе ги ограничи воените сили и активноста на местата каде што се спојуваат нивните територии, од Балтикот до Црното Море.
Се разбира, отворено е прашањето дали администрацијата на Бајден е подготвена сериозно да се ангажира со Русија. Противењето на каков било договор ќе биде големо во Соединетите држави поради домашната политичка поларизација и фактот дека постигнувањето договор со Путин ја отвора администрацијата на Бајден на критики дека таа му се попушта на автократ. Опозицијата ќе биде висока и во Европа, каде што лидерите ќе чувствуваат дека спогодбата меѓу Вашингтон и Москва преку преговори ги остава на маргините.

Сето тоа се сериозни прашања. Но, од клучно значење е да се забележи дека Путин претседаваше со четири бранови на проширување на НАТО и мораше да го прифати повлекувањето на Вашингтон од договорите што ги регулираат антибалистичките ракети, нуклеарните сили со среден дострел и невооружените набљудувачки авиони. За него Украина е последната трибина. Рускиот врховен командант е поддржан од неговите безбедносни и воени институции и, и покрај стравот на руската јавност од војна, не се соочува со домашно противење на неговата надворешна политика. Што е најважно, тој не може да си дозволи да биде виден како блефира. Бајден беше во право што не ги отфрли барањата на Русија без контрола и наместо тоа го фаворизираше ангажманот.

Постои значителна асиметрија во важноста што Западот и Русија и ја припишуваат на Украина. Западот навистина ја прошири перспективата за членство во НАТО на земјата во 2008 година, но без формален распоред за прием. По 2014 година – кога Русија го презеде Крим од Украина и почна да ги поддржува проруските милитанти во регионот Донбас во земјата – стана тешко да се види како владата на САД ќе дозволи Украина да се приклучи на НАТО. На крајот на краиштата, би имало мала јавна поддршка во Соединетите држави за распоредување трупи да се борат за Украина. Вашингтон е оптоварен со ветувањето до Киев кое и двете страни знаат дека не можат да го одржат. Спротивно на тоа, Русија ја третира Украина како витален национален безбедносен интерес и ја исповеда својата подготвеност да употреби воена сила доколку тој интерес е загрозен. Оваа отвореност за ангажирање војници и географската близина со Украина и даваат предност на Москва пред Соединетите Држави и нивните сојузници.

Ова не значи дека руската инвазија на Украина е неизбежна. И покрај наклонетоста на западните медиуми да го прикажат Путин како непромислен, тој всушност е претпазлив и пресметлив, особено кога станува збор за употреба на сила. Путин не е склон кон ризик – операциите во Чеченија, Крим и Сирија се доказ за тоа – но според неговиот ум, користа мора да ја надмине цената. Тој нема да ја нападне Украина само поради западните ориентации на нејзините лидери.

Сепак, постојат некои сценарија кои би можеле да го поттикнат Кремљ да испрати војници во Украина. Во 2018 година, Путин јавно изјави дека обидот на Украина да ја врати територијата во регионот Донбас со сила ќе предизвика воен одговор. За ова постои историска предност: во 2008 година, Русија воено одговори на грузискиот напад врз отцепената република Јужна Осетија. Друга руска црвена линија е пристапот на Украина во НАТО или поставувањето западни воени бази и системи за оружје со долг дострел на нејзина територија. Путин никогаш нема да попушти во оваа точка. Засега, меѓутоа, речиси и да нема поддршка од Соединетите Држави и другите членки на НАТО за да се дозволи Украина да се приклучи на алијансата. На почетокот на декември 2021 година, претставници на американскиот Стејт департмент и рекоа на Украина дека членството во НАТО за таа земја најверојатно нема да биде одобрено во следната деценија.

Доколку НАТО ги собере своите сили во источните земји-членки, тоа би можело дополнително да ја милитаризира новата линија на поделба во Европа што се протега долж западните граници на Русија и Белорусија. Русија би можела да биде испровоцирана да постави повеќе ракети со краток дострел во Калининград – непосредниот, најзападниот дел на Русија, кој се наоѓа меѓу Полска и Литванија. Поблискиот воен сојуз со Белорусија може да изврши уште поголем притисок врз Украина. Москва, исто така, може да ги признае самопрогласените „народни републики“ Доњецк и Луганск и да ги интегрира во нов геополитички ентитет со Русија и Белорусија.
Геополитичките импликации од овие случувања би можеле да одекнат надвор од Европа. За да се спротивстави на подрастични западни економски и финансиски санкции, било во очекување на руски упад во Украина или како последица на тоа, Москва можеби ќе треба да се потпре на Пекинг, кој исто така се наоѓа под зголемен притисок на САД. Претседателите Путин и Си Џинпинг веќе разговараат за финансиските механизми за заштита на нивните земји од санкциите на САД. Во тој случај, планираната посета на Путин на Кина за Зимските олимписки игри во февруари 2022 година може да испадне повеќе од љубезен повик. Соединетите држави тогаш би можеле да видат дека сегашната кинеско-руска антта се претвора во поцврст сојуз. Економската, технолошката, финансиската и воената соработка меѓу двете сили би достигнала нови нивоа.

Заканата на Путин да прибегне кон сила доаѓа од неговата фрустрација од закочениот дипломатски процес. Напорите на Кремљ да го намами украинскиот претседател Володимир Зеленски да постигне договор за Донбас – кој се чинеше ветувачки до крајот на 2019 година – не завршија. Зеленски, кој победи на претседателската функција со убедлива трка како кандидат за мир, е исклучително непостојан лидер. Неговата одлука да користи вооружени дронови во Донбас во 2021 година ги зголеми тензиите со Москва во време кога Украина не можеше да си дозволи да го провоцира својот сосед.

Не е само украинското раководство што Москва го гледа како проблематично. Франција и Германија ги омаловажуваат напорите за постигнување дипломатско решение за ќор-сокакот меѓу Русија и Украина. Европејците, кои беа гаранти на договорите од Минск од 2014 и 2015 година, кои требаше да донесат мир во регионот, имаа мал успех притискајќи ги Украинците да постигнат договор. Германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер, тогашен министер за надворешни работи, не можеше ниту да го натера Киев да прифати компромис што би овозможил избори во регионот на Донбас. Минатиот ноември, Русите отидоа дотаму што објавија приватна дипломатска кореспонденција меѓу нивниот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, и неговите француски и германски колеги за да покажат како западните сили целосно застанаа на страната на ставот на украинската влада.

И иако фокусот на Западот беше ставен на трупањето на руските војници во близина на украинската граница, ова дојде откако земјите на НАТО ги проширија своите воени активности во регионот на Црното Море и во Украина. Во јуни, британски разурнувач пловел низ територијалните води кај Крим, кој Лондон не го признава како припадник на Русија, предизвикувајќи ги Русите да пукаат во негова насока. Во ноември, американски стратешки бомбардер полета на 13 милји од руската граница во регионот на Црното Море, што го налути Путин. Како што растеа тензиите, западните воени советници, инструктори, оружје и муниција влегоа во Украина. Русите, исто така, се сомневаат дека центарот за обука што Обединетото Кралство го гради во Украина е всушност странска воена база. Путин е особено категоричен дека распоредувањето на американски ракети во Украина кои можат да стигнат до Москва за пет до седум минути не може и нема да се толерира.

За Русија, зголемените воени закани беа непогрешливи. Во своите написи и говори, Путин можеби го нагласува единството на рускиот и украинскиот народ, но она за што најмногу се грижи е да го спречи ширењето на НАТО во Украина. Размислете што рече тој во март 2014 година по испраќањето сили на Крим како одговор на соборувањето на претседателот на Украина, Виктор Јанукович. „Едноставно не можам да замислам дека ќе патуваме во Севастопол за да ги посетиме морнарите на НАТО“, рече тој за познатата руска поморска база на Крим. „Се разбира, повеќето од нив се прекрасни момци, но би било подобро да дојдат да не посетат, да ни бидат гости, наместо обратно“.

Постапките на Путин сугерираат дека неговата вистинска цел не е да ја освои Украина и да ја впие во Русија, туку да ја промени поставеноста по Студената војна на истокот на Европа. Таа поставеност ја остави Русија како носител на правила без многу збор во европската безбедност, која беше фокусирана на НАТО. Ако успее да го задржи НАТО надвор од Украина, Грузија и Молдавија, а американските ракети со среден дострел надвор од Европа, тој мисли дека може да поправи дел од штетата што ја претрпе руската безбедност по завршувањето на Студената војна. Не случајно, тоа би можело да послужи како корисен рекорд за да се кандидира во 2024 година, кога Путин ќе биде реизбран.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Сиљановска се слушнала со Зеленски: Цврста и…

Претседателката Гордана Сиљановска Давковa денеска оствари телефонски…

САД се противат на „едностраното“ признавање на…

САД се противат на „едностраното“ признавање на…

Ники Хејли: Ќе гласам за Трамп

Поранешната републиканска кандидатка за претседателска номинација во…

Српска компанија на црната листа на САД…

Компанијата „Соха инфо“ од Нови Бановац минатата…

ЕУ не планира да ѝ ги врати…

Европската унија нема намера да ги врати…