Апсолутно никој не смее и не може да преговара за идентитетот и македонскиот јазик

t

Никој апсолутно не смее и не може да преговара ниту за идентитетот, ниту за македонскиот јазик во оваа држава. Ниту сегашна ниту било која идна власт, напиша министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски на Фејсбук.

– Тоа треба да ни биде јасно на сите. И ние апсолутно идентитетот, јазикот, културата, посебноста на македонскиот народ што мора да се заштити по секој цена и нема разговори со никого, па нека биде и ЕУ во делот на нашиот јазик и нашиот идентитет“, вели Спасовски.

Тоа не се преговара и не може да се преговара никогаш понатаму, додава Спасовски во објавата, пропратена со видео изјава од гостувањето во емисијата “Клик плус” на ТВ 21.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Следува пресврт на настаните? Русија е подготвена…

Русија останува подготвена да преговара со Украина,…

Ковачевски вели од нас зависи кога ќе…

Секое одложување или блокирање на носењето на…

Ковачевски: Ги започнавме преговорите со чист македонски…

Преговорите за полноправно членство со ЕУ ги…

Путин му се заблагодари на Ердоган: Има…

Претседателот на Русија, Владимир Путин денеска во Техеран изјави…

Холандски експерт: ЕУ не почна преговори со…

Холандскиот експерт за балкански, евроазиски и трансатлански…