Арсовска ги испрати средношколците кои ќе учествуваат на светското финале на натпреварот “Aramco F1 in Schools”

t

За прв пат македонски тим на средношколци ќе учествува на светското финале на натпреварот “Aramco F1 in Schools” во Лондон, Англија, напиша на Фејсбук градоначалникот на Град Скопје, Данела Арсовска.

-Средношколците Марио Блажевски, Мирослав Мишоски, Калин Јовановски, Никола Мишоски и Мила Перинска се првиот македонски тим кој ќе учествува на престижниот меѓународен натпревар за дизајнирање, тестирање и изработка на мини болид по примерот на моделите на Формула 1 кој работи со погон на компримиран воздух. Во Македонија има млади кои носат голем потенцијал да развиваат технологии со кои ќе започнат да ја развиваат нивната кариера во инженерската област. Градот Скопје секогаш се гордее и дава поддршка на иновативни креативни млади луѓе кои со своите активности претставуваат поттик и мотивација за сите генерации, истакна Арсовска.

Им посакуваме големи успеси, им порача Арсовска.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) КАПА ДОЛЕ МОМЦИ: Организаторот ја скрати…

Кадетската репрезентација на Македонија обезбеди место на…

Димовски: Живо сум заинтересиран како ќе се…

Илија Димовски преку објава на социјалната мрежа…

За влез и излез во Македонија се…

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор…

Грција ги порази македонските кошаркарски надежи со…

Кошаркарската репрезентација на Македонија до 16 години…

“РТС”: Северна Македонија, друштва на мртви цареви

Двајца поранешни бугарски императори и соработници на…