Објавено на:

Арсовска оствари средбата со претставниците на „Мобилност“: Ќе се спроведува проект кој ќе го подобри квалитетот на живот на лицата со телесен инвалидитет

t

Денеска со претседателот и претставници на Здружението на лица со телесен инвалидитет на Скопје Мобилност разговаравме за проектот „Мобилна личност успешна индивидуа”, кој се реализира со поддршка на Град Скопје, како и за динамиката на неговата реализацијата.

Овој проект има за цел да го подобри квалитетот на живот на лицата со телесен инвалидитет од здравствен, социолошки, образовен, културен и економски аспект. На корисниците им се овозможува да се стекнат со мобилност која им е неопходна за меѓусебна соработка, вмрежување и рушење на стереотипите. Во рамки на проектот со формирање на Комисија и објава на јавен повик ќе се доделуваат додатоци на електромоторни погони за инвалидски колички на лица со телесен инвалидитет.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) Познат идентитетот на убиениот Србин на…

Косовската полиција објави дека еден од напаѓачите…

Еврозоната се соочува со рецесија

Производството и услугите со дополнителен пад, покажуваат…

Белгија сака да испрати Ф-16 во Украина

Белгија размислува дали да ги испорача своите…

Трамп: Ако бидам реизбран, ќе испратам илјадници…

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп изјави дека…

Москва и Минск денеска почнаа петдневни заеднички…

Москва и Минск денеска почнаа петдневни заеднички…