Арсовски: Владата на Ковачевски имаше лоша среќа, не ја наследи државата во идеална состојба

t

Политичкиот аналитичар Петар Арсовски во гостувањето во ТВ 24 говореше за 100 дена од работењето на Владата на Македонија.

Според него, надлежните луѓе мора да преземат сериозни чекори за трошоците за живот, кој стана исклучително тежок по војната во Украина.


„Се случи војната во Украина, пандемијата не е завршена, економска и енергетска криза, така што можам да констатирам дека оваа Влада има поголем дел од порција на лоша среќа. Таа и не ја наследи државата во идеална ситуација и како технократска влада го прави истото како и сите влади. Мора да ги намали трошоците на живот кај средната класа за да го задржи квалитетот на живот и тоа нема како да се случи освен со задолжувања“, истакна Арсовски.

Извор: Фокус

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Каракамишева бара “владина чистка”: Во таа Влада…

Професорката по уставно право, Тања Каракамишева на…

Владата го усвои дополнителниот ребаланс на Буџетот

Дваесет и пет милиони денари дополнителни средства…

(Во живо) Јакимовски: Да се стави вето…

Јас не сум за насилство јас сум…

Цвеќе за полицијата: “Ние сакаме заедно да…

Граѓаните пред собранието им даваат цвеќиња на…

(Видео) Солза Грчева до полицијата: Спуштете ги…

Спуштете ги штитовите и пуштете го народот…