Објавено на:

Астероид со големина на автобус се приближува до Земјата

t

Според американската вселенска агенција NASA, астероидот 2014 YE15, првпат откриен во 2014 година ќе се приближи на Земјата на оддалеченост од околу 7.400.000 километри на 6 јануари, пренесува Russia Today.

Иако NASA објектите поголеми од 150 метри кои се приближуваат на Земјата на оддалеченост од 7,5 милиони километри се сметаат за потенцијално опасни, тој седум метри широк или астероид со големина од автобус не се смета за закана.

Крајот на годината ќе биде обележан со навидум поголема опасност која поминува од вселената, бидејќи на 29 декември астероидот широк околу 149 метри ќе се приближи многу поблиску до Земјата на 3.540.000 километри.

Астероидите се појавуваат во релативна близина на планетите на секои неколку дена, а NASA го набљудува нивното движење и редовно ќе ажурира попис со следните пет приближувања на астероидите.

Тоа, меѓутоа не значи дека може да се занемари. Дури и малите можат да предизвикаат проблеми, бидејќи во 2013 година, 20 метри широкиот астероид експлодиран над Чељабинск во Русија. Оштетени биле неколку згради, а околу 1.500 луѓе се лекувале од повреди предизвикани од експлозија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Сондата на НАСА, со примерок од астероидот…

Сондата „ОСИРИС-Рекс“ на НАСА слета на Земјата,…

Листа на најмоќните земји во светот

САД, Кина и Русија остануваат најмоќните земји…

Покрај Земјата денеска треба да помине огромен…

НАСА проценува дека во Сончевиот систем има…

Силна геомагнетна бура ја погоди Земјата

Силна геомагнетна бура ја погоди Земјата вечерта…

Стар сателит на НАСА ќе падне на…

Се очекува стар сателит на НАСА да…