Објавено на:

Африка ќе донесе мир во Европа? Лидерите на афричките држави подготвуваат предлог за крај на војната во Украина

t

Претседателот на Јужноафриканската Република Кирил Рамафоса објави дека во име на африканските лидери разговарал со рускиот лидер Владимир Путин и Владимир Зеленски. Прифатена е мисијата на африканските лидери за мирно решение на кризата.


Според претседателот на Јужноафриканската Република, голем број африкански лидери изразиле мислење дека регионот треба да претстави иницијатива која ќе придонесе за решавање на конфликтот во Украина.


„Ја презентирав иницијативата во име на Замбија, Сенегал, Конго, Уганда, Египет и Јужна Африка. „И двајцата лидери со кои имав можност да разговарам – претседателот Путин и… Зеленски – се согласија да ја прифатат мисијата на шефовите на африканските држави во Москва и Киев“, рече Рамафоса на прес-конференција со сингапурскиот премиер.
Јужноафриканскиот претседател рече дека се согласил со Путин и Зеленски да започнат подготовки за „овие контакти“ со африканските лидери.
Според неговите зборови, за оваа иницијатива бил информиран генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш, канцеларијата на Африканската унија. Вашингтон, Лондон и ЕУ се информирани за иницијативата за Украина, планот доби „внимателна поддршка“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нова провокативна изјава на Медведев: Русија да…

Русија треба да направи се за да…

Сијарто: Ако не ја запреме војната стотици…

Стратегијата на Европската унија и НАТО не…

Кина до НАТО: Добро размислете што правите…

Кина го советува НАТО да размисли за…

НАТО се обврза да обезбеди воена помош…

НАТО официјално се обврза да обезбеди воена…

Гаши се сретна со претседателот на украинската…

На маргините на Парламентарниот самит во Вашингтон,…