Ахмети за ТВ21 по состанокот со Таравари: Сите опции се отворени

t

Во просториите на општина Гостивар попладнево се одржа средба меѓу лидерот на Алијанса за Албанците Арбен Таравари и претседателот на ДУИ Али Ахмети.

Тема на разговор била можната коалиција на двете албански политички партии кои се дел од Владата на претстојните парламентарни избори.

Ахмети во изјава за ТВ21 вели дека сите опции се отворени.

„Сме разговарале, опциите се отворени, беше многу пријателски разговор, повторно ќе се сретнеме. Ќе видиме, ќе разговараме за опциите, визијата, настаните. Во рамките на оценките што ќе ги дадат раководните органи во нашите партии, ќе донесеме одлука како и за која опција ќе се одредиме“, порача Ахмети.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Албанската коалиција „Вреди“ денес на преговори во…

Работните групи на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата на…

Ова се сите 18 пратеници на СДСМ…

СДСМ на последните парламентарни избори освои 18…

Бојмацалиев: МВР работи исклучиво по закон за…

Денеска (24.04.2024) дополнителниот заменик министер за внатрешни…

Владата одлучи: 24 април и 8 мај…

На 16. седница, Владата заклучи 24 април…

Ова се носителите на листи на коалицијата…

Коалицијата „Храбро за Македонија" вечерва до Државната…