Ахмети: Кој ќе го заборави минатото, ризикува да се повтори

t

За Али Ахмети, претседател на Демократската унија за интеграција (ДУИ), денот на ослободувањето на Косово потсетува да не заборавиме дека слободата е света.

Ахмети овие коментари ги даде преку објава на Фејсбук, по повод 25-годишнината од ослободувањето на Косово.

„25-годишнината од ослободувањето нѐ потсетува никогаш да не заборавиме дека слободата е скапа, дека крвта на мачениците и мачениците не се измива, ниту се суши, ниту се откупува, туку само се почитува и се применува како најскапоцено наследство за еден народ“, напиша Ахмети.

Кој го заборави минатото, според Ахмети „ризикува да се повтори!“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Дачиќ: Има основано сомневање дека убиството на…

Министерот за внатрешни работи Ивица Дачиќ изјави…

Стано: ЕУ нема донесено одлука за укинување…

Европската унија се уште нема донесено одлука…

Запалено српското знаме во Косовска Митровица

Непознати лица го запалиле српското знаме во…

Курти бара меѓународната заедница да ја притисне…

Меѓународната заедница да изврши притисок врз Србија…

ДУИ: Таравари ја остави Општина Гостивар со…

Ваљбон Лимани е избран за вршител на…