Објавено на:

Бајден ветува помош на Бугарија и Полска за гас

t

Претседателот на САД Џозеф Бајден при денешното обраќање во Белата куќа рече дека се разговара како да им се помогне на Бугарија и Полска, откако Русија ги прекина испораките за овие земји.

Како што наведе, САД би можеле да ја пренасочат продажбата на природен гас за да помогнат.

– Полска посочи дека има значителни резерви на гас, како и Бугарија, но не толку. Работевме со сојузниците од Јапонија и може да ја пренасочиме продажбата на природен гас од тие земји кон Полска и Бугарија. Тоа е се што можам да кажам во моментов – рече тој.

Да потсетиме, рускиот енергетски гигант Газпром вчера објави дека целосно ја прекинал испораката на гас за Бугарија и Полска бидејќи не вршеле плаќања во рубли за испорачаното гориво.

Руската гасна компанија предупреди дека Бугарија и Полска се транзитни земји, поради што „во случај на нелегално вадење на руски гас од транзитни количини за трети земји, испораките во транзит ќе се намалат за извлеченото количество“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Гаши: Ако Курти ги формира ЗСО, ќе…

Поранешниот советник на косовскиот премиер Албин Курти,…

Ова е најмладиот сериски убиец на Балканот,…

Криминологијата вели дека сериските убијци не се…

Димитриевски: Не ми пречи Бугарите да бидат…

Градоначалникот на општина Куманово Максим Димитриевски во…

Недостиг на судска и медиумска независност и…

Недостатоци во независноста и интегритетот на судството,…

Ванковска: Се родивме во антиколонијална држава, денес…

Професорката на Филозофскиот факултет при УКИМ, Билјана…