Објавено на:

Бајден за загинатиот Американец во Украина: Тажно е, остави бебе зад себе

t

Многу е тажно. Тој остави мало бебе зад себе“, изјави Бајден за новинарите во Белата куќа.

Портпаролката на Белата куќа Џен Псаки претходно му изрази сочувство на семејството Кансел, додавајќи дека американската влада официјално не ја потврдила смртта на Вили Џозеф и ги предупреди Американците да не патуваат во Украина „поради која било причина“.

Канцел бил убиен во понеделникот додека се борел заедно со украинските војници, потврдиле членовите на неговото семејство за Си-Ен-Ен. Поранешниот маринец (22) Канцел работел во приватна воена компанија, која го испратила во Украина. Неговата мајка Ребека Кабрера потврдила за Си-Ен-Ен дека добил плата за да учествува во борбите.

Имено, кога избувнала војната во Украина, компанијата барала доброволци подготвени да се борат во Украина, а Канцел се согласил да замине, изјавила Кабрера.

Adskeeper

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нетанјаху: Го поддржувам продолжувањето на примирјето

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху вчера му рече…

Во Украина преку 400 населени места останаа…

Украина стравува од нова голема кампања на…

Четворица загинати во несреќа во полски рудник

Четири лица загинаа во рудникот Собиески во…

Свештеник пријавил непознати лица во полиција дека…

Две маскирани лица го симнале знамето на…

Малолетници со нож ограбиле врсници во Чаир!

СВР Скопје поднесе кривична пријава против двајца…