Објавено на:

Бајден повторно фатен како чита одговори на новинарски прашања на прес-конференција

t

Американскиот претседател Џозеф Бајден, за време на прес-конференцијата со неговиот украински колега Володимир Зеленски во Вашингтон, ги прочита подготвените одговори на новинарските прашања од хартија.

„Смешната прес-конференција на Бајден и Зеленски. Претседателот Бајден јасно ги чита одговорите. Како ги знаеше прашањата?“, прашува американскиот новинар Бил О’Рајли на социјалната мрежа „Икс“.

На почетокот на прес-конференцијата, американскиот лидер згреши и рече дека ќе им го „постави првото прашање“ на новинарите – наместо тие нему.

На прашањето кога ќе му препорача на Киев да започне преговори со руската страна, Бајден зборуваше за наводните успеси на Украина.

Американскиот претседател наполни 81 година. Често е мета на коментари за неговите испади и незгодни ситуации при јавни настапи. Републиканците тоа го користат за да ги преиспитаат неговите ментални и физички способности да остане шеф на државата.

Потсетуваме, украинскиот претседател Володимир Зеленски пристигна во САД каде се сретна со американскиот лидер Џозеф Бајден. Американскиот претседател потпиша указ за доделување на нов пакет помош за Киев во износ од 200 милиони долари, кој вклучува муниција за противвоздушна одбрана, „хејмари“ и артилерија, како и против радарски ракети и противтенковска муниција.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Трамп: Бајден со политичкиот прогон врз мене…

Рускиот претседател претходно изјави дека обвинението за…

Американскиот Конгрес изгласа почеток на процедурата за…

Домот предводен од републиканците усвои републиканска резолуција…

Бајден повторно фатен како чита одговори на…

Американскиот претседател Џозеф Бајден, за време на…

Најнова вест: Спикерот Мајк Џонсон изјави дека…

Спикерот Мајк Џонсон изјави дека Домот денеска…

Бајден вети 200 милиони долари за Украина…

Американскиот лидер го повика Конгресот да донесе…