Објавено на:

Бајден рекол за Харадинај дека е Џорџ Вашингтон од Косово

t

Дали тие што го водат својот народ кон слобода против бруталните режими сега треба да се сметаат за криминалци? Тоа е загрижувачка мисла, особено ако се земе предвид дека човекот на оваа фотографија некогаш беше поздравен како Џорџ Вашингтон од Косово од самиот Џо Бајден!, пишува албанскиот премиер Еди Рама на официјалниот Твитер профил.

Заедно со оваа објава, тој сподели текст на Ројтерс кој потсетува на судењето и обвиненијата против Хашим Тачи.

Пред Специјалниот суд во Хаг в понеделник ќе започне судењето за Хашим Тачи, Кадри Весељи, Јакуп Красниќи и Реџеп Сељими, обвинети за воени злосторства и злосторства против човештвото.

Во Приштина утре ќе се одржи „Марш за правда“ за поддршка на обвинетите.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бајден рекол за Харадинај дека е Џорџ…

Дали тие што го водат својот народ…

Ослободен Србинот кој вчера беше уапсен на…

Поранешниот полицаец Миљан Јовановиќ, кој беше уапсен…

Значи некој ќе си легне на брашното:…

Американскиот амбасадор во Србија, Кристофер Хил, синоќа…

Познато кога ќе продолжат преговорите меѓу Косово…

Во вторник, 4 април, во Брисел продолжува…

Советничките на Азески ќе ги олеснуваат преговорите…

Претседателот на Стопанската комора на Македонија Бранко…